Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Podle vedoucí Pochodu žen se ADL dopouští předsudkům vůči lidem černé a hnědé pleti a podporuje diskriminaci Palestinců

24. 4. 2018, -rjw-  |  Svět

WAHINGTON – Kvůli nedávné aféře kavárenský řetězec Starbucks oznámil, že připravil pro zaměstnance 8 tisíc svých amerických poboček školení proti předsudkům. Mezi několika lidskoprávními organizacemi byla oslovena rovněž americko-židovská Liga proti hanobení (ADL). V rozjitřené atmosféře diskusí, nakolik Starbucks myslí tažení proti předsudkům vážně, se ozvala afro-americká feministická aktivistka Tamika Malloryová, spolupředsedkyně tzv. Pochodu žen, když na svém Twitteru uvedla: „Víte, Starbucks na to šel dobře, dokud neoslovil ADL, aby jim vytvořila školení proti předsudkům. ADL totiž SOUSTAVNĚ útočí na černé a hnědé lidi. To ukazuje, že [Starbucks] nemá smysl pro potřeby černé populace a nejde jí o potřeby černých lidí. Abyste měli jasno, co se děje!“ Jak a kdy se konkrétně ADL dopustila útoků na lidi, které Malloryová popisuje, však již neobjasnila.

V  tweetu, který následoval, Malloryová upozornila, že „existují jiné židovské organizace, které každodenně bojují proti „veškerému rasismu.“ Jako příklady uvedla hnutí Židé za rasovou a ekonomickou spravedlnost (Jews for Racial Economic Justice), Židovskou akci (Jewish Action) a Židovský hlas pro mír (Jewish Voice for Peace).

Způsob kritiky vzbudil otázky, jestli tu jde o kritiku politického rázu, nebo spíše o vyřizování osobních účtů. ADL je považována za organizaci spíše tradiční ve srovnání s vyjmenovanými organizacemi, které jsou krajně levicové (a kritické vůči Izraeli a podporující jeho bojkot). A především to byla právě ADL, která v únoru odsoudila spolupráci Tamiky Malloryové s rasistickou a antisemitskou organizací Islámský národ (Nation of Islam).

Co se stalo ve Starbucks

A jaký má kavárenský řetězec Starbucks má problém? Druhý dubnový víkend se v jedné z jejích poboček ve Filadelfii usadili dva muži, aniž by si objednali a požádali o použití toalety. Obsluha je vyzvala, ať odejdou, pokud si nic neobjednávají. Údajně řekli, že si objednají později. Zaměstnanci situaci vyhodnotili jako „nedovolené vniknutí do objektu“ a na oba muže zavolali policii. Policisté dorazili a oba muže zatkli. Když je odváděli v poutech, dorazil známý obou mužů, s nímž zde měli smluvenou schůzku.

Nedorozumění má ovšem rasový podtext: oba muži jsou černoši a podle svědků se nechovali rozdílně od jiných hostů, kteří si občas objednají až když přijde ten, na koho zde čekají. To rozpoutalo protesty a výzvy k bojkotu řetězce. Starbucks krátce nato zareagoval veřejným prohlášením, že 29. května bude zavřeno na 8000 poboček a jejich zaměstnanci budou mít v pracovní době školení proti předsudkům. Jako poradce pro kurzy oslovili několik lidskoprávních organizací, mezi nimi také ADL.