Dnes je 23. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Podezřelým z bombových výhrůžek židovským centrům v USA je bývalý novinář

5. 3. 2017, -rjw- |  Svět

ST. LOUIS – Vyšetřovací služba amerického ministestva spravedlnosti FBI konečně dopadla prvního podezřelého z hrozeb bombami proti židovským komunitním centrům. Zdá se však, že jde jen o částečný úspěch. V pátek 3. března policie v St. Louis vyslechla jedenatřicetiletého Juana M. Thompsona, bývalého novináře, který byl propuštěn, protože ve svých reportážích používal smyšlené zdroje. Podle dostupných indicií stojí za minimálně osmi z celkem 122 hrozeb, včetně pohrůžky židovskému muzeu v New Yorku a sídlu Ligy proti hanobení (ADL). Pokud se nepodaří dokázat, že Thompson nese zodpovědnost i za ostatní výhrůžky a pokud po jeho zatčení dojde k dalším, bude zřejmé, že pachatelů je více. Je to pravděpodobné, protože první Thompsonova zpráva pochází z 28. ledna, tedy 19 dnů od prvního případu. Za Thompsonovými výhrůžkami stojí podle všeho rozpad vztahu s jeho přítelkyní.

Bývalý novinář se podle svých slov seznámil s dívkou z Brooklynu jménem Francesca. Ať už je či není pravda to, co o jejich vztahu zveřejnil na Twitteru a co se díky vyšetřování stalo celosvětovou mediální záležitostí, rozchod se Thompsona silně dotkl. Důležitou roli v tom podle něj sehrál rozdílný původ: On je černoch, ona běloška (a možná židovka). Tento aspekt sám Thompson opakovaně zdůrazňoval. Zároveň tvrdil, že je obětí stalkingu a výhružek.

Nejpozději 28. ledna měla Francesca odeslat e-mailem udání: „Juan Thompson dal do Historického muzea dvě bomby, které mají v neděli bouchnout.“ Podle policie však zprávu odeslal sám Thompson. Adresa byla vytvořena tak, aby se zdálo, že mail odeslala Francesca. Další podobnou zprávu poslal do židovské školy v Michiganu a komunitního centra na Manhattanu. V dalších zprávách a telefonátech pak udával její jméno.

Příběh Juana Thompsona

Juan Thompson zároveň na Twitteru odsuzoval útoky na židovské hřbitovy a vyjadřoval zděšení nad hrozbami: „Další týden, další kolo hrozeb proti židovskému lidu. Víte, kdo je uprostřed dne v židovských kulturních centrech? Děti. DĚTI.“

Dne 10. února na Twitteru oznámil, že je vyšetřován FBI, protože „běloška, s níž chodil a kterou miloval, řekla FBI, že nenávidím bílé a chci na ně použít bombu.“ O dva týdny později žádal o pomoc: „Znáte nějaké dobré právníky? Potřebuju zastavit tu hnusnou/rasistickou #bílouholku, se kterou jsem chodil a která poslala bombové výhrůžky s mým jménem & chce, aby mě ve vězení znásilnili.“ V dalších dnech příběh o sobě jako „oběti“ opakoval.

Nakonec dokonce tweetoval americké tajné službě zprávu, že se „nenechá umlčet“ a vyzýval ji, ať nevěří jeho bývalé přítelkyni, která je prý „nevyrovnaná a násilnická“. Na Twitteru téměř denně zveřejňoval stížnosti na „bílou liberální elitu z Washingtonu a New Yorku“ a další rasistické útoky. Na sociálních sítích se prý dohadoval s příznivci současného amerického prezidenta Trumpa a několikrát prý tweetoval Trumpovi osobně. Podezření na Juana Thompsona posiluje skutečnost, že byl z časopisu The Intercept propuštěn za používání smyšlených zdrojů a příběhů.

Co dál?

Vrchní vyšetřovatel James Comey se v pátek sešel s představiteli amerických židovských obcí, aby s nimi probral další postup vyšetřování. Předpokládáme-li, že se Thompsonova vina prokáže, zbývá otázka, jestli stál za všemi hrozbami. Je pravděpodobnější, že ve vypjaté atmosféře propojil své osobní nespokojenosti a smutky s veřejně sledovaným děním a „svezl se“ na vlně, která už byla v pohybu. Zdá se, že vyšetřování není vzdor částečnému úspěchu zdaleka u konce. Navíc je možné, že Thompsonův příběh v příštích dnech „inspiruje“ další.