Dnes je 22. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Pobodání prezidentského kandidáta v Brazílii rozděluje Židy a Araby

11. 9. 2018, -rjw- |  Svět

SAO PAULO – V Brazílii probíhá předvolební kampaň. Ve čtvrtek byl při cestě do Juiz de Fora napaden pravicový a proizraelský kandidát Jair Messias Bolsonaro. Nešlo tu o rajčata ani vajíčka – útočník ho bodl kuchyňským nožem do břicha. Šlo o pokus o vraždu, který čtyřicetiletý Adélio Bispo de Oliveira odůvodňoval tím, že jednal z „Božího příkazu“. Bolsonaro byl převezen do židovské nemocnice Alberta Einsteina v São Paulu. Záměrně přitom odmítl prestižní nemocnici, patřící syrským a libanonským majitelům. Někteří z Bolsonarových fanoušků na sociálních sítích uvedli, že jejich oblíbený kandidát nechtěl riskovat život „kdyby se nechal ošetřit arabskými a muslimskými lékaři“. Další diskutující prohlašovali, že v nemocnici budou jejich kandidáta chránit příslušníci Mosadu. Předseda brazilské židovské obce Ary Bergher se od takových vyjádření distancoval a odmítl vnášení zahraničních problémů do brazilské politiky.

Jair Messias Bolsonaro (63), syn italských imigrantů, začal kariéru jako profesionální voják. Dosáhl hodnosti kapitána a koncem 80. let vstoupil do politiky. Během svého politického působení se profiloval jako silně pravicový a křesťanský konzervativní politik. Mezi jeho témata patří tzn. tradiční rodinné hodnoty, boj proti potratům, státnímu sekularismu, uvolnění drogové politiky, stejnopohlavním svazkům, boj za obnovení trestu smrti a zpřísnění trestního zákoníku.

„Brazilský Trump“

Je proslavený bojem proti imigraci, zejména příchozím z Blízkého východu, které prohlásil za „spodinu lidstva“. Tento a další kontroverzní výroky mu vynesly přezdívku „Brazilský Trump“ (která ovšem mezi jeho příznivci není zdaleka vnímána negativně).

K „Brazilskému Trumpovi“ patří i silná podpora Izraele. „Mé srdce je zelené, žluté [národní barvy Brazílie], modré a bílé ]národní barvy Izraele],“ prohlásil Bolsonaro už v roce 2017 v Clubu Hebraica, jedné z největších židovských institucí v Brazílii.

Během kampaně prohlásil, že má v úmyslu přesunout brazilské velvyslanectví do Jeruzaléma a naopak uzavřít palestinské velvyslanectví v Brazílii. Jako většina politiků z evangelikálního prostředí vyjadřuje sympatie k současné izraelské politice premiéra Netanjahua. O hlasy židovských voličů, kteří chtějí usilují také Bolsonarovi tři synové (rovněž politici), kteří se objevují v tričkách s hesly v hebrejštině.

Přetahování o pacienta

Podle dostupných zdrojů došlo krátce po útoku o konkurenční boj mezi známými nemocnicemi, která zachrání Bolsonarovi život (nezbytně potřeboval operaci žaludku). Takové „závody“ nejsou nic výjimečného, zde se však propojily s konspiračními teoriemi.
Ty se šíří především na internetových diskusních fórech a víceméně opisují stejný vzorec: Bolsonaro se vyhnul syrsko-libanonské nemocnici, protože mu v ní hrozilo nebezpečí (špatného ošetření anebo dokonce záměrného ublížení). Proto zvolil dobrou židovskou nemocnici, kde je v bezpečí. Zároveň košatí teorie o tom, kdo asi vedl útočníkovu ruku: čarodějové, zednáři, krajní levičáci, atd.

Brazilská i zahraničí média jsou ovšem mnohem střízlivější. JTA citovala deník Folha de S. Paulo: „V Juiz de Fora přistálo letadlo, vyslané ze syrsko-libanonské nemocnice. Bolsonarovi poděkovali za nabídku, ale měli jiné záměry. Hlavní slovo měli blízcí příbuzní poslance a část židovské komunity, která vede nemocnici Alberta Einsteina. Na radu businessmana Fabia Wajngartena, který je Bolsonarovým podporovatelem a známou osobností židovské komunity, si rodina vybrala Einsteinovu nemocnici.“

Šéf židovské obce dementoval také očerňování odmítnuté kliniky: „Brazilští Arabové a Židé využívají s naprostou důvěrou a přátelským přístupem jak nemocnici A. Einsteina, tak syrsko-libanonskou nemocnici. Brazílie je hrdá na špičkovou medicínu.“

Bolsonaro byl ihned po převozu operován a lékařský tým jeho stav prohlásil za uspokojivý. V pátek na videu Bolsonaro z nemocničního lůžka poděkoval pracovníkům nemocnice a zopakoval heslo své kampaně: „Brazílie nade vše a Bůh nade všemi.“