Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Po ztrátě amerického občanství bývalá teroristka na židovské konferenci vyzvala neustat v boji za Palestinu

4. 4. 2017, -jg- |  Svět

CHICAGO – V Izraeli usvědčená palestinská teroristka, která v roce 1969 stála za bombovým útokem v jeruzalémském supermarketu, při němž zemřeli dva lidé, a dnes také žena, které bylo odebráno americké občanství, protože svou minulost během imigračního procesu zatajila, byla jedním z hlavních řečníků v neděli 2. dubna na třídenní konferenci krajně levicové skupiny Židovský hlas pro mír (JVP – Jewish voice for Peace). Rasmea Odehová (69) minulý týden souhlasila s tím, že USA dobrovolně opustí výměnou za to, že nepůjde do vězení. Na konferenci JVP Odehová prohlásila, že bude dál bojovat za „právo návratu, sebeurčení a ustavení demokratického státu na historickém území Palestiny“ a zmínila i palestinskou Nakbu. „Nyní čelím podobné Nakbě, kdy jsem donucena odejít ze země, která mi byla po 23 let domovem, ale budu nadále pokračovat v boji za spravedlnost pro svůj lid, kdekoliv se usídlím,“ pronesla k tisícičlennému publiku. Hnutí JVP se rozhodlo Odehovou na svou konferenci pozvat podle svého prohlášení proto, že obžalování proti ní jsou prý důsledkem „desetiletí perzekucí ze strany Izraele a Spojenách států“.

„Rádi přivítáme Odehovou, feministickou vůdkyni palestinské a arabsko-americké komunity v Chicagu, právě proto, že přežila desítky let perzekuce a útlaku ze strany Izraele a USA a také proto, že žije a dýchá pro práci ve své komunitě a strávila svůj život coby právnička a organizátorka akcí na podporu zrovnoprávnění arabských žen,“ stálo v prohlášení JVP.

Feministka

Rasmea Odehová byla v roce 1970 v Izraeli odsouzena na doživotí za účast ve dvou bombových útocích, které provedla Organizace pro osvobození Palestiny. Odpykala si 10 let a pak byla propuštěna v rámci výměny vězňů. V roce 2015 byla v USA odsouzena na 18 měsíců odnětí svobody za to, že v roce 1995, kdy přišla do USA a v roce 2004, kdy požádala o americké občanství, lhala o svém dosavadním pobytu a zatajovala své odsouzení v Izraeli. Proti rozsudku se bránila tím, že se domnívala, že se dotaz ve formuláři týká jen rozsudku dle amerického práva a dále o sobě tvrdí, že trpí postraumatickou stresovou poruchou z doby, kdy byla vězněna a mučena izraelskými úřady.


Za pozvání Odehové na konferenci sklidilo hnutí JVP ostrou kritiku od amerických židovských organizací i izraelských zástupců. V Chicagu v hotelu Hyatt Regency McCormick Place, kde se třídenní konference konala, si proizraelská organizace Stand with Us pronajala běžný hotelový pokoj, kde uspořádala upomínku na Leona Kannera a Edwarda Joffeho, dvě oběti jednoho útoku v němž Odehová figurovala.

Osvobozená Palestina

„Musíme pochopit, že jsme jejich terči, ale i to, že máme miliony podporovatelů po celém světě, kteří sdílí naši vizi historické Palestiny osvobozené od sionistů, kde se všichni palestinští uprchlíci budou moci vrátit do svých původních domovů a kde všichni budou moci žít v sebeúctě a s rovnými právy,“ pronesla za bouřlivých ovací Odehová, přičemž nabádala členy JVP, aby pokračovali ve svém aktivismu, navzdory útokům.

Podle ředitelky JVP Rebeccy Vilkomersonové jde zejména o eskalaci útoků ze strany izraelské vlády, která chce kriminalizovat politický disent. „Čím je hnutí BDS silnější, tím víc izraelská vláda ukazuje své zděšení nad sílou hnutí za práva Palestinců. Naše národní členské setkání, větší než kdy předtím, ukazuje, že JVP je duchovním a politickým domovem pro stále narůstající počet Židů, kteří chtějí připojit ruku k dílu,“ řekla Vilkomersonová.

Útoky a perzekuce

Na otázku novinářů, zda nelituje pozvání Odehové Vilkomersonová sdělila: „Vidím to tak, že jsme pozvali ženu, která přežila mučení a sexuální útoky ze strany Izraele a u izraelského vojenského soudu učinila falešné doznání. Není náhodou, že tyto soudy mají úspěšnost v doznání 99,7 %. Onálepkovat jí jako někoho, kdo byl zapleten do terorismu, jen dovoluje židovské komunitě vyhnout se určitým nepříjemným skutečnostem, jak se Izrael chová k lidem, jež má pod kontrolou,” řekla.