Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Po snížení financování UNRWA Spojené státy zvažují zrušit dědičný uprchlický status pro Palestince

1. 2. 2018, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Úředníci Trumpovy administrativy naznačili, že by Spojené státy mohly upustit od výjimky, jež palestinským uprchlíkům povoluje, aby se u nich uprchlický status dědil z generace na generaci. Jde o krok, který Izrael prosazoval už leta. Podle současných pravidel UNRWA, úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě, je uprchlický status pro Palestince dědičný a tato výjimka se týká pouze jich. Zpráva o zrušení tohoto pravidla přichází poté, co se USA rozhodly snížit financování UNRWA. Proti tomuto kroku protestují propalestinské skupiny a také pětadvacítka světových celebrit – mezi nimi Hugh Grant, Emma Thompsonová, Gillian Andersonová, Olivie Wildeová a Viggo Mortensen – které ve čtvrtek 25. ledna vydaly své společné prohlášení zaštítěné londýnskou Hoping Foundation. „Skutečným cílem tohoto smrtícího útoku jsou sami Palestinci,“ psalo se v něm. Rozhodnutí USA „bylo vydáno s jasným cílem omezit jejich práva, stejně jako odstranit jejich instituce, které je mají chránit,“ stálo dále.

Americký prezident Donald Trump, který promluvil ve čtvrtek ve švýcarském Davosu, prohlásil, že pokud Palestinci chtějí americké peníze, musí se znovu navrátit k mírovým jednáním. Washington přitom už v lednu pozastavil částku ve výši 65 milionů dolarů, jež měla být určena UNRWA, organizaci, která poskytuje vzdělávání, zdravotní péči a další služby přibližně 5 milionům lidí po celém Blízkém východě, palestinským uprchlíkům z války roku 1948 a jejich potomkům. USA jsou přitom zcela jejím největším dárcem, který za rok 2017 agentuře poslal 350 milionů dolarů.

Na sklonku loňského roku vyšlo z výsledků sčítání lidu v Libanonu najevo, že je možné, že UNRWA své statistiky o počtech uprchlíků falšuje. Zatímco úřad na svých stránkách udával, že v Libanonu se nachází 464 tisíc palestinských uprchlíků, podle libanonské vlády je to dva a půlkrát méně – 174 tisíc. Spojené státy zatím UNRWA nabídly balíček 60 milionů dolarů, který by udržel v chodu zdravotní péči, jíž poskytuje agentura úřadu OSN, a pokryl platy zdravotního personálu a učitelů. UNRWA tak začala s celosvětovým fundrisingem, ve snaze schodek ve financích zalepit.

„Chceme důstojnost pro ty nejzranitelnější, a jsme s palestinskými uprchlíky, kteří dnes čelí tomuto hroznému momentu,“ stálo v prohlášení UNRWA. Mezitím vyzvalo 21 mezinárodních humanitárních skupin Spojené státy, aby znovu zvážily své rozhodnutí odebrat UNRWA finance. Ve čtvrtečním zveřejněném dopise, zaslaném americké vyslankyni do OSN Nikki Haleyové, přitom varovaly před „vážnými následky“ a dodaly, že jsou zhrozeny tím, že Trumpova administrativa staví pojítko mezi pomoc a politické cíle. Návrh zákona, který ministerstvu zahraničí USA nařizuje rozlišovat mezi uprchlíky, kteří přišli o domov během izraelsko-arabské války za nezávislost, a jejich potomky, přitom schválil americký Senát už roku 2012.