Dnes je 21. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Po masové střelbě v Las Vegas volají židovské skupiny po změně legislativy o držení zbraní v USA

3. 10. 2017, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Zbraně nezabíjí, zabíjejí zbraněmi lidé. Proč si ale každý civilista může koupit poloautomatickou pušku s tlumičem a dostat se k neomezenému množství munice? Například tak se ozývají některé židovské skupiny a organizace v reakci na nejmasovější vražednou střelbu, která se odehrála v neděli 1. října večer v Las Vegas. Útočníkem, který střílel z 32. patra hotelu Madalay Bay do dvacetitisícového davu na hudebním festivalu, bylo zabito 59 lidí a nejméně 527 zraněno. Liga proti hanobení (ADL), B’nai B’rith International, Národní rada židovských žen (NCJW) a Reformní hnutí byly mezi nimi. Ředitel ADL Jonathan Greenblatt sdělil, že Centrum pro výzkum extremismu ADL prověřuje aktivitu a pozadí střelce Stephena Paddocka a zda měl vazby na extremisty nebo byl inspirován extremistickou ideologií.

„Ačkoliv informace o střelci a jeho arsenálu ještě nejsou plně zveřejněny, dlouhodobě tvrdíme, že není přijatelné ani rozumné, aby civilisté měli přístup k tak velkému množství nábojů,“ stálo v prohlášení B’nai B’rith International. „Zákonodárci musí teď jednat o omezení přístupu k poloautomatickým zbraním, odmítnout před kongresem současný návrh, který by usnadnil nákup tlumičů, a místo toho se zaměřit na to, jak udělat naše obce a zemi bezpečnější,“ řekla Nancy Kaufmannová z NCJW. Židovská federace Severní Ameriky ve svém prohlášení vyzvala, aby lidé šli darovat krev, kdekoliv se právě nacházejí.

Darovat krev

Za „nesmyslný“ označil útok prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder. „Ve jménu světového židovstva odsuzuji tento strašný zločinný čin,“ prohlásil. Útok odsoudili i izraelští představitelé. „V tento strašný den stojí občané Izraele bok po boku s Američany v jejich bolesti a zármutku. Naše srdce jsou s rodinami zabitých, zraněným přejeme brzké uzdravení. Smutek držíme s vámi,“ napsal premiér Benjamin Netanjahu.

V podobném duchu se ve svém dopise Donaldu Trumpovi vyjádřil i izraelský prezident Reuven Rivlin. Kondolence zaslali i Naftali Benet, Cipi Livniová nebo Jair Lapid. Na budově telavivské radnice na Náměstí Jicchaka Rabina se, jako při mnoha dalších takových tragických událostech v různých zemích světa, rozzářila v solidaritě s USA americká vlajka. V Las Vegas se podle JewishVegas.com nachází nejméně 19 synagog a více než 70 tisíc Židů. Podle izraelského ministerstva vnitra je mezi nimi i 12 Izraelců, které se nepodařilo kontaktovat a v této chvíli zůstávají nezvěstní.

Motiv

Střelec, milionář Stephen Paddock (64), měl mít u sebe v hotelu alespoň deset zbraní, některé si sám upravoval tak, že se z poloautomatické pušky stala puška automatická s možností vypálit 400 až 800 nábojů za minutu. Ačkoliv vyšetřovatelé ještě neznají motiv jeho činu, ví se, že jej měl předem naplánovaný a bez možnosti útěku. Sám se zastřelil před příchodem policie. I když podle vyšetřovatelů nebyl Paddock napojen na žádnou teroristickou organizaci, přesto se k jeho činu přihlásila skupina Islámský stát, podle jejíž tiskové agentury Amaq měl nedávno konvertovat k islámu.