Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

„Plavba zatracenců.“ Kanada se oficiálně omluvila za vrácení 907 uprchlíků v roce 1939

8. 11. 2018, -rjw- |  Svět

OTTAWA – Kanadský premiér Justin Trudeau vyslovil v parlamentu oficiální omluvu za navrácení lodi St. Louis s 907 německými Židy, prchajícími před Hitlerem. Proč nyní? A co to znamená? V roce 1939 dorazila ke kanadským břehům loď MS St. Luis, na jejíž palubě bylo 937 uprchlíků. Jednalo se o Židy z Německa, pro které byl útěk jedinou nadějí na záchranu života. Původně se pokoušeli dostat do USA nebo alespoň na Kubu. Podařilo se to jen několika desítkám z nich. Zbytek se pokusil najít útočiště v Novém Skotsku. Kanadské úřady však loď donutily k odplutí.

Loď se vrátila do Evropy. Kapitán Gustav Schröder odmítl návrat do Německa, dokud nebudou všichni pasažéři v „bezpečných zemích“. Část (228 osob) se dostala díky Schöderovu vyjednávání s N. Chamberlainem do Anglie, zbytek se vylodil v Antverpách. Díky přechodnému pobytu ve Francii a Nizozemí se větší části z nich podařilo uniknout šoa. Kapitán Schröder se vrátil do Hamburku a pokusil se zorganizovat ještě jednu zaoceánskou plavbu, ale nikdo z pasažérů nebyl už vpuštěn na palubu.

Omluva dějiny nepřepíše

Nyní kanadský premiér Justin Trudeau pronesl v parlamentu omluvnou řeč. Před tím se setkal z jednou z posledních žijících pasažérů z lodi St. Louis, Anou Marií Gordonovou. Když v květnu oznámil, že k omluvě dojde, sám ji označil za „opožděnou“. „Omluva v parlamentu nepřepíše tuto hanebnou kapitolu našich dějin. Nevrátí život těm, kdo zahynuli, ani nenapraví životy otřesené touto tragédií. Je však naší kolektivní zodpovědností uvědomit si tuto nepříjemnou pravdu, poučit se z tohoto příběhu a pokračovat každý den v boji proti antisemitismu.“

Ve svém projevu připomněl Trudeau také oběti střelby v Pittsburghu a vyzval Kanaďany, aby se stavěli proti všem projevům „xenofobie a antisemitismu“.

Politoložka: „Je to travestie“.

Politoložka Rhoda Howard-Hassmanová pro Globalnews upozornila, že Trudeauova omluva má především symbolický význam. Pasažéři z losi St. Louis totiž podle ní nebyli jediní židovští uprchlíci, které Kanada vrátila do Evropy. Ti, které Kanada přijala, pak čelili dosti tvrdým podmínkám a diskriminaci.

„Je možné, že premiér Trudeau zcela poctivě cítí, že je to travestie,“ uvedla Howard-Hassmanová. Podle ní by se kanadská společnost měla od omlouvání za minulé události – jakkoli i to je důležité – zaměřit hlavně na aktuální nespravedlnosti, které se dějí nyní. Upozornila na situaci domorodých obyvatel a např. vysokých počtech členů této populace ve věznicích.

To se týká i současné židovské komunity. Podle údajů B’nai B’rith stoupl v roce 2016 počet antisemitských projevů o 24 % a v roce 2017 ještě mírně stoupl. Kanadský šéf pro záležitosti Izraele a židovských komunit, Steve McDonald, prohlásil, že si od Trudeauovy omluvy slibuje rozproudění širší diskuse o antisemitismu „bez ohledu na jeho pozadí“.