Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Paříž: Patnáctiletou školačku v uniformě židovské školy pořezal neznámý pachatel v obličeji

14. 1. 2018, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Jen nedlouho po zapálení dvou košer obchodů v Créteil byla na jiném pařížském předměstí neznámým útočníkem v obličeji pořezána patnáctiletá dívka. Šlo o studentku soukromé židovské školy Merkaz Ha-Tora, jejíž uniformu měla v době útoku na sobě. Podle její matky dívka dorazila domů „krvácející a v šoku“. Sama později řekla, že asi třicetiletý pachatel, jemuž neviděla do obličeje, během, před ani po útoku nic neřekl a utekl. Incident se stal ve středu 10. ledna v Sarcelles v době polední přestávky ve škole a Francois Pupponi, člen dolní komory francouzského parlamentu a bývalý starosta Sarcelles, jej nazval „otřesným antisemitským útokem“. „Nemám žádné pochyby o tom, že pachatel činu měl antisemitské motivy. Tváří v tvář těmto útokům musíme opustit předstírání a naivitu. V Sarcelles každý ví, kdo je praktikující Žid, podle způsobu oblékání. Vědí to také delikventi. Když někdo pořeže mladé dívce obličej nožem, když má na sobě šaty upřednostňované mnoha ženami z židovské komunity, pak o tom není pochyb,“ napsal Pupponi na svůj Facebook v pátek.

Reagoval tak na výrok, který zazněl od policejního zdroje z komisariátu v Sarcelles, kam rodina dívky přišla incident nahlásit. „Vypadá to na bezdůvodný útok. Neměla žádné vnější znamení, které by ukazovalo, že je židovského vyznání,“ napsal ve čtvrtek deník Le Parisien. Matka oběti to však odmítala: „Moje dcera se vracela ze soukromé střední školy Merkaz Ha-Tora v Raincy, Seine-Saint-Denis. Měla na sobě uniformu, košili a modou sukni. Nemáme důkaz, že šlo o antisemitský útok, ale připouštíme si tu možnost,“ řekla.

Pupponi ještě zmínil zapálení dvou košer obchodů na jiném předměstí Paříže, přičemž oba vzplanuly přesně na tříleté výročí masakru v pařížských košer lahůdkách Hypercacher 9. ledna 2015, a rovněž to, že některé židovské obchody, včetně těch zapálených, byly minulý měsíc posprejovány svastikami. Napsal, že pařížský region v minulých týdnech zažil „návrat antisemitských událostí“.