Dnes je 5. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Paříž: Na konferenci o historickém výzkumu šoa byli svými spolukrajany slovně atakováni dva polští profesoři

27. 2. 2019, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ/VARŠAVA – Dva polští badatelé na poli historie holocaustu byli na vědecké konferenci, která se konala ve dnech 21. a 22. února v Paříži, slovně napadáni svými spolukrajany. Došlo i na online výhrůžky smrtí a poznámky jako „špinavý Žide“. Profesor Jacek Leociak z Polské akademie věd i jeho kolega Jan Grabowski, který působí na kanadské univerzitě v Ottawě, byli verbálně napadeni skupinou Poláků při odchodu z pařížské Školy pro výzkum v sociálních vědách (EHESS), kde se konference konala. Proti konání konference na téma „Nová polská škola historického výzkumu šoa“ protestovaly v Paříži různé polské organizace. Podle nich projevy přednášejících na ní vykazovaly „jasné xenofobní a protipolské postoje“ a dále odmítají výsledky účastnících se vědců, kteří ukazují, že během holocaustu někteří Poláci vraždili Židy. „Během celých dvou dní konference jsme byli doprovázení skupinou Poláků s duchovní podporou katolického kněze,“ sdělil Leociak. „Před dvěma, třemi lety by tito lidé neměli tu kuráž rušit univerzitní přednášky,“ uvedl Grabowski.

„Nicméně dnes, povzbuzeni podporou polského státu a jsou připraveni ukázat své tváře a přerušovat vědce na jejich vlastní půdě,“ napsal Grabowski na svůj Facebook. Když v Paříži opouštěl budovu univerzity, kde se konference konala, jeho spolukrajané na něj prý křičeli „Grabowski, styď se,“ nebo „styď se, ty špinavý Žide.“ Grabowski už dříve podal u varšavského soudu žalobu proti Polské lize proti hanobení za to, že o něm veřejně prohlašuje, že poškozuje dobré jméno Polska a hlásá, že jeho výzkum falšuje národní historii.

Zásahy protestujících do chodu pařížské konference o výzkumu v holocaustu odsoudila evropská Asociace židovských komunit (AJC). „Přijmout jedny z nejobtížnějších kapitol polsko-židovské historie je bezpochyby výzvou a časově náročným procesem,“ sdělila Agnieszka Markiewiczová, ředitelka AJC pro střední Evropu, která sídlí ve Varšavě. „Nicméně přímé odmítnutí nových objevů badatelů a nařknutí je z toho, že jsou protipolští, je nepřijatelné a kontraproduktivní. Je potřeba se zdržet snahy o monopolizaci a politizování historického diskurzu,“ dodala.

Zásahy protestujících do dvoudenní pařížské konference odsoudil i francouzská ministryně pro vyšší vzdělávání Frédérique Vidalová. „Žádné tlaky ani výhrůžky nemohou potlačit akademickou svobodu. Historie je věda; píší ji historikové,“ napsala na Twitter. Na to kladně reagovala Simone Rodan-Benzaquenová, ředitelka celoevropské AJC, která sídlí v Paříži. „Univerzity jsou posvátnými místy a pro profesory a historiky je kriticky důležité, aby měli možnost seriózně diskutovat a analyzovat to, co se událo,“ sdělila.

Konference „Nová polská škola historického výzkumu šoa“ přivedla do Paříže 34 polských, francouzských, amerických a kanadských historiků. Během ní však jednotlivé přednášky přispěvatelů přerušovali někteří z polských demonstrujících, kteří na přednášející bučeli a pokřikovali na ně antisemitské invektivy, protože někteří z nich hovořili o bolestivých faktech svého výzkumu, o tom, jak za druhé světové války někteří Poláci aktivně vydírali anebo i dokonce zabíjeli Židy.