Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Památník, který přeživší Židé postavili bulharskému městu, byl zvandalizován

23. 8. 2017, -jg- |  Svět

VIDIN – Bulharskému městu Vidin roku 2003 darovali Izraelci, kteří z města pocházeli, za to, že je obec ochránila za druhé světové války před deportacemi, památník. Ten byl nyní zvandalizován. Cyrilicí na něm byly načmárány nápisy jako „Alláh“, „Palestina“, „Hamás“ a symboly muslimské hvězdy a půlměsíce. Podle Židovské organizace v Bulharsku Šalom, která fotografii poničeného památníku zveřejnila v pondělí 21. srpna na svém Facebooku, muselo dojít k vandalskému incidentu během soboty. Starosta obce Vidin Ogňan Cenkov označil poničení památníku za „pobuřující a nepřijatelné“ a hned nařídil jeho vyčištění. Organizace Šalom mu při poděkování za rychlou akci sdělila, že „památník bude nadále symbolem bratrství a dlouhé historie mezi dvěma národy.“ V roce 1943 se podařilo Bulharské pravoslavné církvi, některým politikům a mnoha civilistům postavit se nacistům a zabránit deportacím bulharských Židů do vyhlazovacích táborů.

Zvandalizování pomníku odsoudila i izraelská ambasáda v Sofii. „Ti, kdo monument poničili, se dopustili barbarského činu nerespektu k historickému dědictví bulharského lidu. Doufáme, že vandalové budou brzy nalezeni,“ řekla Irit Lilianová, izraelská velvyslankyně v Buharsku.

V roce 2018 si bulharská židovská komunita připomene 75. výročí zastavení transportů 50 tisíc bulharských Židů a životy dalších 11 tisíc, kteří byli deportováni z území, která během druhé světové války spadala pod bulharskou správu. Šlo o Židy z Makedonie, severního Řecka a Jugoslávie, z nichž drtivá většina byla zavražděna.