Dnes je 19. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Pákistán má opět po desetiletích svého prvního židovského občana

30. 3. 2017, -jg- |  Svět

ISLÁMÁBÁD – Úterý 28. března byl přelomovým dnem v životě Fishela Benkhalda (29), kterému Pákistán jako prvnímu ze svých 185 milionů občanů dovolil se registrovat jako osoba židovského náboženství. Benkhald se narodil židovské matce a muslimskému otci v pákistánském městě Karáčí jako Faisal, ale později si jméno změnil na z jazyka jidiš pocházející Fishel. Je čtvrtým z pěti sourozenců, kteří však mají nyní na rozdíl od Fishela ve svém občanském průkazu udané muslimské vyznání po svém otci. Na pákistánských občanských průkazech je totiž zvláštní kolonka pro náboženství jejich majitelů. Fishel, který začal bojovat za své právo změnit si ve svých dokladech náboženství z islámu na judaismus před třemi lety, byl spolu se svými sourozenci po smrti svých rodičů vychovánán striktně muslimským strýcem. Jako jediný ze sourozenců udal větší příchylnost k náboženství své zesnulé matky, s níž se podle vlastních slov modlil i zapaloval šabatové svíce. Nyní je tak jediným pákistánským registrovaným Židem.

Podle Wilsona Chowdryho, předsedy Britské pákistánské křesťanské asociace, která Fishelu Benkhaldovi na jeho cestě byrokracií pomáhala, žije v Pákistánu údajně několik stovek neregistrovaných Židů. „Ostatní Židé udali svůj původ jen při sčítání lidu, ale ve svých občanských a cestovních průkazech mají uvedeno muslimské vyznání,“ řekl pro FOX News Chowdry.

Odklon od islámu v převážně muslimském Pákistánu však s sebou může nést rizika. Podle průzkumu Pew Global Attitudes Project z roku 2010 podpořilo 76 % dotázaných Pákistánců trest smrti pro ty, kdo islám opustí. Benkhald však podle svých slov apostatou není, protože on sám k islámu nikdy nekonvertoval, vždy se považoval za Žida a modlil se se svou matkou a ne s otcem.

Jelikož se tato zpráva v Pákistánu dostala na přední stránky novin, ani ne týden po jejím zveřejnění se listu Daily Pakistan ozval v Saudské Arábii pracující Muhamad Iqbal. „Jsem jeho starší bratr a vím, že stoprocentně lže,” řekl o Fishelovi Iqbal. „Otec naší matky byl Rajput Punjabi a její matka se jmenovala Syed Muslim,” sdělil Iqbal, který pákinstánským novinám přinesl i úmrtní list jejich matky, kde je jasně stanoveno, že šlo o muslimku. Podle Iqbala jejich rodiče před svou smrtí vykonali pouť do Mekky a Mediny a starší bratr rovněž zpochybnil údaje, které Fishel dodal pákistánským úřadům. Přesto zatím Fishel Benkhald, který se ke slovům svého bratra nevyjádřil, zůstává prvním pákistánským registrovaným Židem.

Na počátku 20. století žilo v Pákistánu a otevřeně praktikovalo asi tisíc Židů. Většina z nich v Karáčí. Většina z nich se však postupně začala vystěhovávat do sousední Indie nebo do Izraele, a to zejména poté, co proti nim zesílila vlna násilí, když roku 1948 vypukla válka za izraelskou nezávislost. V osmdesátých letech již neexistovali žádní pákistánští občané, kteří by byli u pákistánských úřadů registrováni jako Židé.