Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Ošklivé židovské nosy, vyvolení Izraelci a zloději půdy. Belgičtí Židé protestují proti novinovému sloupku známého spisovatele

6. 8. 2019, -jg- |  Svět

BRUSEL – V Belgii a Nizozemsku oblíbený belgický spisovatel a básník Dimitri Verhulst (46) vyvolal ostrou odmítavou reakci vlámských Židů, když ve svém sloupku o palestinské literatuře napsaném pro levicově orientovaný deník De Morgen konstatoval, že Židé mají ošklivé nosy a Izraelci ukradli Palestincům zemi. Dále ve svém textu spisovatel operuje s termínem „Bohem vyvoleného národa“ a stěžuje si, že je pro své protiizraelské postoje oněmi vyvolenými falešně obviňován z rasismu. Minulý pátek pak nizozemské noviny NRC Handelsblad zveřejnily s Verhulstem dlouhý rozhovor, aniž by se spisovatele na jím napsaný text pro De Morgen zeptaly. To opět podnítilo kritiku z řad belgických židovských organizací. Fórum židovských organizací vlámského regionu v Belgii podalo na Verhulsta policejní stížnost kvůli podněcování, kterého se měl svým sloupkem v belgických novinách dopustit. Belgičtí Židé si stěžovali na deník De Morgen už v roce 2016, kdy noviny zveřejnily rozhovor s popíračem holocaustu.

Ve sloupku z 27. července s názvem „Není žádná země zaslíbená, jen ukradená“ parafrázoval francouzského zpěváka židovského původu Serge Gainsbourga. „Být Židem není náboženství. Žádný bůh by nedal svým stvořením tak ošklivý nos,“ napsal Verhulst. Gainsbourg ale ve svém bonmotu, jenž je mu přisuzován, Boha ani ošklivost nezmínil. „Být Židem není náboženství. Takový nos vám nenaroste díky náboženství,“ měl znít originální výrok.

Verhulstův článek začíná: „Protože Bůh má své vyvolené a ti mají privilegia, byli Palestinci roku 1948 vyhnáni ze svých domovů, aby udělali místo pro boží oblíbence.“ Dále Verhulst nařknul Izrael ze „ zavraždění 10 tisíc Palestinců v posledních 17 letech“ s konstatováním, že „mluvit s vyvolenými je těžké“, protože jej neprávem osočují kvůli jeho protiizraelským názorům z rasismu.

Nizozemský vrchní rabín Binyamin Jacobs Verhulstova slova ve své reakci, kterou napsal pro noviny ND, označil za „čistý antisemitismus“ a vyjádřil obavy z toho, že mohl být takový text vůbec uveřejněn v mainstreamovém belgickém deníku. Hans Knoop, mluvčí Fóra židovských organizací vlámského regionu v Belgii, v pondělí holandský deník požádal, aby kontroverzi ohledně Verhultova sloupku, který spisovatel napsal pro belgický De Morgen, noviny zmínily, anebo rozhovor, který je dlouhý 3500 slov, stáhly. K ani jenomu však hlavní editorka listu Marcella Breedeveldová nevidí důvod.

Dimitri Verhulst ani zástupci či vedení novin De Morgen na dotazy JTA ohledně tématu nereagovali. Nicméně na webu listu byla k Verhulstově sloupku přidána informace, že židovská organizace podala na jeho autora stížnost.

Šestačtyřicetiletý Dimitri Verhulst je jak v Belgii, tak v Nizozemsku poměrně oblíbeným autorem. Jeho díla najdeme přeložena do různých jazyků. Česky vyšly jeho romány Opozdilec (2017) a Úprdelný dny na úprdelný planetě (2011). Podle literárních recenzentů obsahuje jeho dílo četné autobiografické prvky z doby, kterou prožil jako dítě v dětském domově. Takovým je i román Kadiš za kundu (2014), který někteří knihkupci po jeho vydání odmítli vystavit ve výloze. Důvodem pozdvižení bylo vulgární slovo v názvu titulu. „A to jsem si myslel, že by spíš mohli mít problém se slovem kadiš,“ řekl Verhulst v rozhovoru pro server iLiteratura před dvěma lety.

Na dotaz JTA ohledně Verhulstova sloupku reagoval deník De Morgen ve středu 7. srpna. „Pochopitelně text jako antisemitský nevidíme. Jinak bychom si nedovolili jej publikovat. Antisemitsky jej nezamýšlel ani jeho samotný autor,” napsal Bart Eeckhout, šéfeditor novin. „Jedná se určitě o tvrdou kritiku izraelské politiky vůči palestinskému lidu. Text je napsán tvrdým, sarkastickým způsobem a současný rozruch kolem něho sám předpovídá, když uvádí, že jakákoliv tvrdá kritika Izraele bude vždy interpretována jako antisemitismus. Antisemitismus je vážné obvinění, které je podle nás v tomto případě užito příliš snadno, aby umlčelo debatu o izraelské politice,” dodal ještě s tím, že správnost slov přiřknutých Sergi Gainsbourgovi deník kontroluje, a pokud by zde došlo k chybám, opraví je. Autor Dimitri Verhulst žádst JTA o rozhovor odmítl.