Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Orbán vs. Lauder: Maďarský premiér odmítl odsoudit útok provládního časopisu na lídra maďarské židovské komunity

9. 12. 2018, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Poté, co se prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder postavil za předsedu maďarských Židů, který byl na obálce maďarského provládního časopisu poněkud kontroverzně zobrazen, a požadoval pro něj omluvu, maďarský premiér Viktor Orbán nařknul Laudera z „levicové politické agendy“. Andráš Heisler, předseda židovské organizace Mazsihisz, která sdružuje většinu židovských obcí v zemi, byl na titulce týdeníku Figyelö zobrazen v dešti bankovek. „Jsem překvapen, že mne žádáte o limitování svobody slova a svobody tisku. Navzdory všemu respektu, který k vám mám, vám nemohu vyhovět,“ napsal Orbán Lauderovi s tím, že se prý prezident Světového židovského kongresu „vždy ozve jen, když se stane terčem debaty levicově orientovaná osoba židovského původu“. Za Heislera se na svém Facebooku postavila i Federace židovských obcí v ČR.

„Je těžké pochopit jasnou a levicově liberální předpojatost jakou ukazujete v maďarských veřejných záležitostech. Nejsem si tedy jist, zda bychom měli hledět na váš dopis jako na politický dokument, anebo stanovisko na podporu maďarské židovské komunity. V případě, že jde o to druhé, vám děkujeme. I když to nebylo potřeba,“ napsal Orbán.

Minulý pátek napsal prezident Světového židovského kongresu Lauder ve svém prohlášení ohledně obálky časopisu Figyelö, které obdržel i Orbán, že takové zobrazení je „jednou z nejstarších a nejzlomyslnějších karikatur židovského lidu a ukazuje tak nejen časopis, ale i celé Maďarsko ve velmi špatném světle“. V článku pak týdeník naznačuje, že Heisler a jím vedená federace maďarských židovských obcí Mazsihisz, má nedostatky v účetnictví, které se vztahuje ke státem dotované obnově synagogy a projektu muzea v Budapešti. Skupina Mazsihisz taková nařčení odmítla a odsoudila „podněcování“ vůči svému lídrovi.

Maďarská vláda byla již v nedávné minulosti nařčena z využívání antisemitských stereotypů vůči liberálnímu americkému židovskému miliardáři maďarského původu George Sorosovi. Izraelský velvyslanec v Maďarsku sdělil na Facebooku, že apeloval na Heislera, který je rovněž místopředsedou Světového židovského kongresu, aby nad obálkou magazínu veřejně vyjádřil „politování a šok“.

Magazín Figyelö vlastní Maria Schmidtová, kontroverzní provládní maďarská historička, s níž byla skupina Mazsihisz v minulých letech často v konfliktu, a to kvůli koncepci muzea holocaustu v Budapešti. Muzeum, jež dle některých expertů i členů komunity minimalizuje roli Maďarska v událostech v době šoa, pak podpořila jiná židovská skupina, která je provládní a v Maďarsku vznikla teprve nedávno. Je navázána na mezinárodní chasidské hnutí Chabad. Časopis Figyelö nedávno také zveřejnil seznam jmen 200 pracovníků neziskovek, novinářů a akademiků, o nichž napsal, že jsou „placeni Sorosem“. Orbán se tehdy o seznamu vyjádřil tak, že „podporuje transparentnost“.