Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Operátor belgické krizové linky pro oběti útoků: Izrael neexistuje, je to Palestina

3. 4. 2016, -tm- |  Svět

BRUSEL – Operátor belgické federální horké linky pro oběti teroristických útoků, k nimž došlo 22. března na mezinárodním bruselském letišti Zaventem a v bruselském metru, sdělil jednomu z volajících, že Izrael neexistuje. Z nahrávky hovoru vyplývá, že žadatel, dobrovolník v antverpské organizaci Jewish Coordination Comitee, zastupoval dva lidi židovského původu, kteří byli při útocích zraněni a kteří nyní chtějí být převezeni do Izraele. Dobrovolník na linku provozovanou ministerstvem vnitra volal, aby si ověřil jaké dokumenty jsou potřeba pro propuštění z nemocnice. Operátor požádal o moment, aby mohl zkontrolovat fakta a pak volajícímu sdělil, že oba Židé mají „jet do Palestiny“. Volající se ohradil a operátora opravil, že nejde o Palestinu, nýbrž o Izrael. Operátor nicméně trval na svém, „ano, ale dřív to samozřejmě byla Palestina“. Po výzvě volajícího, aby svůj komentář zopakoval, operátor prohlásil: „Je to Palestina“. Při závěrečné otázce, zda volajícímu může operátor pomoci s jeho problémem, operátor odpověděl: „Samozřejmě. Vrací se do Palestiny a ptají se, zda mohou dostat povolení. Jistě. Zde je.“

Šéfredaktor měsíčníku Joods Actueel, Michael Freilich, uvedl, že se takovéto chování „vzpírá veškeré představivosti“ a je nepřípustné, aby Belgie projevila takovéto protiizraelské chování, které je běžné v arabských státech. Freilich také vyzval ministerstvo vnitra k mnohem přísnějším opatřením vůči tomuto operátorovi a zadoufal, že se nespokojí s pouhou „standardní omluvou“. Mluvčí horké linky měsíčníku Joods Actueel sdělil, že vedení podnikne „nezbytné kroky“.

Tento incident kritizovaly i světové židovské organizace, prezident Fóra židovských organizací Eli Ringer oznámil, že Fórum kontaktovalo nejrůznější úřady ve snaze zajistit, aby „okamžitě zakročily“. Později podal zprávu o tom, že operátor byl propuštěn.

Toto ale není izolovaný případ zjevného protiizraelského chování. Existují nejméně čtyři kamerové záznamy zachycující muslimy či arabsky mluvící lidi, kteří ničili nebo odstraňovali izraelské vlajky z improvizovaného památníku obětem teroristických útoků na Place de la Bourse v Bruselu. V roce 2014, během izraelského vojenského zásahu v Gaze, odmítl belgický doktor sloužící na příjmu devadesátiletou Židovku s tím, ať „si jde na pár hodin do Gazy“.