Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Oheň poničil slavnou ukrajinskou synagogu v Illincích. Příčina není známá

19. 11. 2019, -rjw- |  Svět

ILLINCI – Bývalá synagoga v ukrajinském městě Illinci padla v noci ze čtvrtka na pátek 15. listopadu za oběť požáru. Jedná se o cennou stavbu z 18. století. Od roku 1942 nesloužila svému účelu a byla využívána jako skladiště a dílna, v poslední době nábytkářská a tesařská. Cihlová barokní synagoga byla postavena kolem roku 1780. Město Illinci bylo historicky součástí polsko-litevského soustátí a židovská populace v něm rostla. Před 2. světovou válkou zde Židé tvořili většinu obyvatelstva a tato synagoga byla největší (tzn. „Velká“), s připojeným chederem (nižší školou) a školou Talmud-Tóra. Když v roce 1941 přišli do městečka nacisté, vytvořili zde sběrné ghetto pro Židy z okolí; v roce 1942 přišla likvidace. Zbytek, který unikl hromadným popravám, odvezli do koncentračních táborů. Takřka nikdo se nevrátil.

To byl konec fungování synagogy v původní podobě; dále sloužila jako už jen různým světským účelům, stejně jako všechny zbylé synagogy ve městě. Díky tomu zůstávala i v celkem stabilním stavu, uchovávajícím z vnějšku původní architektonickou podobu. Navzdory kulturně-historické ceně nemá takový význam jako např. synagogy v Umanu nebo Vinnici.

Požár propukl asi ve 20:30 a přes snahy hasičů, kteří brzy dorazily na místo, byl osud stavby do hodiny zpečetěn. Amatérské video zachytilo vysoko šlehající plameny a létající jiskry. Střecha se zřítila a zůstaly jen narušené obvodové zdi. Další budoucnost památky je v tuto chvíli nejistá.