Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

„Odevzdali své zbraně Hitlerovi.“ V USA se do diskuse o držení zbraní vrací holocaust

12. 4. 2018, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Nic nového – jen starý argument skupin proti regulaci držení zbraní, že kdyby byli Židé ozbrojeni, mohli se v období šoa „ubránit“. V pondělí 9. dubna jej ale na svém profilu postovala manželka soudce Nejvyššího soudu USA Clarence Thomase. „Všem dětem, které vyšly ze škol protestovat proti zbraním. Toto jsou boty Židů, kteří odevzdali své zbraně Hitlerovi. Odvedli je do plynových komor, zavraždili a pohřbili do masových hrobů. Podívejte se do učebnice dějepisu a uvidíte, co se stane, když se vzdáte svých svobod a proč je máme.“ – Text doprovázející snímek hromady bot po obětech šoa sdílela na svém facebookovém profilu Virginia „Ginni“ Thomasová. Poukázala na studenty, kteří přežili střelbu ve střední škole v Parklandu. Mnoho z nich nyní demonstruje proti právu na zcela volné držení zbraní.

Virginia Thomasová patří mezi přední zastánkyně na neomezené právo vlastnit zbraně. Nyní se však stala terčem kritiky, a to i ze strany samotných konzervativců. Jde totiž o příspěvek, který se před dvěma týdny objevil na falešné stránce „Republikáni z Virginia Beach“. Republikánský senátor Bill DeSteph už jej prohlásil za „necitlivý a urážející“ a kongresman Scott Taylor vyzval své spolustraníky a příznivce, aby byli obezřetní a dávali si na takové hoaxy pozor.

Hoax

Argument, že Židé se Židé mohli genocidě „ubránit“, byl opakovaně vyvrácen historiky jako prof. Alan E. Steinweis. Ti argumentují prostými počty: Židé jako menšina se ubránit nemohli, i kdyby byli ozbrojení všichni včetně studentů východoevropských ješiv. V lednu 2013 se proti němu ohradila též Liga proti hanobení (ADL).

Deník The Hill, který na post upozornil, navíc zjistil, že podobných – sdílených – postů bylo několik. Patřilo k nim také obvinění, že studenti z Parklandu jsou možná placeni z neznámých zdrojů. Na jednom z nich byl obrázek muslima s výrazně semitským profilem.