Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Obhájci střelce, obžalovaného z vražedného útoku na bruselské židovské muzeum, tvrdí, že za incidentem stojí Mossad a Izrael

17. 1. 2019, -jg- |  Svět

BRUSEL – Při soudním procesu s Mehdim Nemmouchem, který je obžalován ze zastřelení čtyř lidí během útoku na židovské muzeum v Bruselu v květnu 2014, jeho obhájci sdělili, že jejich mandant je nevinný, a naznačili, že se stal obětí spiknutí zosnovaného Izraelem. „Mehdi Nemmouche nezabíjel. Nebyl to on, kdo zmáčkl spoušť,“ řekl před bruselským trestním soudem právník Henri Laquay a vyzval dvanáctičlennou porotu, aby jej osvobodila. Obhájkyně Virginie Taelmanová naznačila, že nahrávka z bezpečnostní kamery byla zmanipulovaná, a že toto, plus postoj státních zástupců, může vést k domněnce, že „útok nezosnoval Islámský stát, ale šlo o cílenou popravu provedenou agenty Mossadu.“ Belgičtí židovští lídři již dříve varovali, že Nemmouchova obhajoba se bude snažit odvést pozornost od antisemitského motivu útoku. Adrien Masset, právník Židovského muzea, kde Nemmouche podle vyšetřovatelů zastřelil dvojici izraelských turistů, recepční a francouzskou dobrovolnici, sdělil, že tvrzení obhájců, že šlo o izraelskou akci, je nepřesvědčivé.

Podle francouzského zpravodajství France Inter se v soudní síni poté, co obhajoba přednesla svůj pohled na fakta, rozhostila nepříjemná atmosféra. Nemmouchova obhajoba se prý stále točila kolem několika opakovaných frází: policie falšovala důkazy, prokurátoři se pokoušeli dojednat přiznání od druhého obžalovaného, dvě z obětí byly agenti Mossadu (šlo o manželský pár z Tel Avivu, co se do Bruselu vydal za turistikou. Oběma bylo kolem 50 let, pozn.red.) „Je groteskní vidět v Mehdim Nemmouchovi krvežíznivého teroristu, který chtěl zemřít jako mučedník, jako jeho takzvaný idol Mohammed Merah,“ prohlásila obhájkyně Taelmanová. „Poslouchal příkazy, byl zdvořilý, a to je poněkud úsměvné na islámského teroristu,“ popisovala způsob jeho zatýkání, načež uzavřela: „Zabití nebylo útokem Islámského státu, ale poprava vykonaná agenty Mossadu, a to bude prokázáno.“

Obžalovaný Mehdi Nemmouche v úterý 15. ledna popřel, že by zastřelil čtveřici lidí v židovském muzeu a řekl, že jej soud údajně připravil o svědky obhajoby. Na otázku soudce, zda připouští, že doložené důkazy jej s útokem spojují, odpověděl, že nikoliv. Připustil jen, že byl zatčen o šest dní později, přičemž měl u sebe revolver a Kalašnikov, stejný typ zbraní, jaký byl použit při útoku v muzeu dne 14. května 2014. Rovněž si stěžoval, že soudce odmítl výpovědi svědků, „kteří by mohli dát na případ pohled zcela odlišný od federálních prokurátorů.“ Porotě pak sdělil, že se už dále nebude k obviněním vyjadřovat a přenechá to svému týmu obhájců.

Pokud by byl Nemmouche uznán vinným z vraždy s teroristickým motivem, mohl by čelit, stejně tak jako jeho francouzský společník Nacer Brendrer (30), který mu zbraně dodal, životu ve vězení. Podle vyšetřovatelů Nemmouche je tím, kdo napadl lidi v muzeu a to jen krátce poté, co se vrátil ze Sýrie, v jejíž občanské válce bojoval na straně džihádistických skupin. Po šesti dnech na útěku byl Nemmouche, který se narodil do alžírské rodiny v severofrancouzském městě Roubaix, zadržen francouzskou policií v jihofrancouzském přístavu Marseille, kam se dostal z Bruselu autobusem. U sebe měl i zbraně, což sám nepopírá, ale obhájce Laquay argumentuje, že se na dveřích muzea nenašla Nemmouchova DNA, ačkoliv na nahrávce z kamery je vidět, jak útočník dveřmi silně lomcuje. Vyšetřovatelé vzali 12 různých vzorků DNA ze dveří 3 dny po útoku a ani jeden nepatří obžalovanému. Vyšetřovatelé však našli jeho DNA na obou zbraních a stopy střelného prachu na bundě, která byla v jeho vlastnictví, a jež se podobá té, jakou má střelec na nahrávce.

Belgický židovský lídr Yohan Benizri řekl AFP, že se obává, že právníci budou chtít zastřít antisemitský motiv útoku a že se obhajoba může pokusit překroutit fakta opakováním „naprosto vyšinutých“ tvrzení, že útok zosnoval Mossad. „Nechceme, aby se Mehdi Nemmouche stal celebritou. Je to terorista,“ dodal Benizri, který předsedá Belgické federaci židovských organizací.