Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Občansky aktivní majitel kavárny v San Franciscu čelí protestům a snahám o bojkot. Je prý rasista a sionista

11. 1. 2019, -jg- |  Svět

SAN FRANCISO – Když Manny Yekutiel loni v listopadu otevřel v San Franciscu svou kavárnu „Manny’s”, nazval ji blízkovýchodní kavárnou a „občansko-sociálním shromažďovacím místem“. Jak řekl listu San Francisco Examiner, jeho záměrem bylo vytvořit v městské čtvrti Mission „přístupné a cenově dostupné místo, kde by se člověk mohl informovat a stát se lepším občanem“. Stačil už například pořádat debaty s mluvčími z řad hnutí Black Lives Matter. Jenže Yekutiel, který je židovského původu, je na protestech, které se týden co týden odehrávají před jeho podnikem, označován za „rasistu, sionistu“ a člověka s „proizraelskými ideály“. Při protestech byla jeho kavárna už několikrát zvandalizována a počmárána antisemitskými a protiizraelskými hesly. Za protesty stojí Lucy Parsons Project, hnutí, které sebe sama popisuje jako „skupina radikální, černošské, queer přímé akce, jež bojuje proti protičernošským náladám v oblasti Bay Area“. V prosinci, jen měsíc po otevření Mannyho kavárny, tato skupina volala po jejím bojkotu a jeho prosociální aktivity označila za marketingový tah a „woke washing“.

V dopise, který rozeslala médiím, skupina Lucy Parsons Project uvedla, že „majitel kavárny Manny’s, Emmanuel Yekutiel, jednoznačně zastával rasistické, sionistické a proizraelské ideály, které nebudeme v naší komunitě přijímat ani trpět … nebudeme tolerovat snahy gentrifierů (dobře zajištění lidé, často z konzervativního prostředí, kteří se prezentují jako hipsteři, pozn.red.) a sionistů o invazi a ničení naší komunity prostřednictvím woke washingu (marketingový trik, kdy se někdo snaží propagovat sám sebe rádoby filantropickými skutky, pozn.red.)“. Dalšími skupinami, které se účastnily protestu proti Mannyho kavárně, byly Black and Brown Social Club, Gay Shame a Brown Berets.

Yekutiel v té době v rámci své kavárny splnil už téměř všechny požadavky sdružení United to Save the Mission, které sdružuje víc jak desítku místních neziskových a aktivistických organizací. Mezi jejich požadavky patří dvojjazyčné nápisy na cedulích, přiměřené ceny (např. šálek kávy za 1,75 USD) a jídlo připravované neziskovkou, která zaměstnává bezdomovce, bývalé vězně a nízkopříjmové členy společnosti, jimž připadne veškerý výdělek z prodaného jídla. Členové sdružení mohou využívat místa zdarma. Yekutiel byl podle zpravodaje The Mission Local sdružením požádán, aby nainstaloval na okna markízy, protože jak mu bylo sděleno, „určité fyzické rysy dělají místo přátelštější pro latinskoamerické rodiny“, ale to zatím nesplnil.

„Yekutielova víra v právo na existenci Izraele je zřejmě jediným akurátním nařčením, které sedí,“ napsal do sloupku pro The Mission Local Joe Eskenazi. Yekutiel oslavuje židovský stát, kam jeho otec kdysi uprchl z rodného Afganistánu, a podporuje jeho právo na existenci. Sdělil ale, že to neznamená, že automaticky podporuje vše, co jeho vláda činí. Na zárubních dveří své kavárny si umístil mezuzu.