Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

O šabatovém odpoledni v Brooklynu se stal padesátiletý muž obětí násilného antisemitského útoku

25. 4. 2018, -jg- |  Svět

NEW YORK – Zhruba padesátiletý muž viditelně židovského vzezření byl zbit a škrcen v sobotu 22. dubna v brooklynské čtvrti Crown Heights, když se vracel ze šabatové modlitby. Útok se stal asi o půl druhé odpoledne. Když muž vracející se ze synagogy řekl jinému muži kouřícímu cigaretu na ulici „dobré odpoledne“. „Jakmile jsem ho pozdravil, rozkřičel se na mne: Ty falešný Žide, komu říkáš dobré odpoledne? Falešný Židi a ty jste mne okradli o všechny peníze, moji hypotéku i můj dům. Já tě zabiju!“ citoval napadeného web CrownHeights.info. Oběť se poté snažila rychlým krokem odkráčet, ale druhý muž se na něj vrhl, začal ho škrtit a vyhrožovat mu zabitím. V tom se do incidentu vložily dvě ženy, které oba muže od sebe odtrhly a řekly napadenému, ať utíká. Ten pak ze svého domova zavolal místní židovskou záchrannou službu Hatzalah, která pak uvědomila policii. Oběť si z útoku odnesla zlomené žebro a podlitiny, škrábance a pohmožděniny po celém těle. Jedná se už o druhý takový případ v oblasti během dvou týdnů.

V pátek 14. dubna večer byl v Crown Heights na adrese 770 Eastern Parkway, kde sídlí místní pobočka hnutí Chabad, fyzicky napaden další, dvaačtyřicetiletý muž. Liga proti hanobení (ADL) vyhlásila odměnu ve výši 50 tisíc dolarů za informace, které povedou k dopadení a usvědčení jedinců, kteří jsou za oba útoky odpovědní. Ve státu New York ADL za rok 2017 zaznamenala 11 antisemitských fyzických napadení, z toho 7 v samotném Brooklynu.

Muž napadený v sobotu při cestě ze synagogy byl později identifikován jako Menachem Moskowitz. Průběh útoku zachytila jedna z bezpečnostních kamer:

Video: Židovský muž byl napaden v Crown Heights (anglicky)