Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Nový zákon USA má omezit finanční podporu Palestincům. Kvůli rentám pro rodiny teroristů

6. 8. 2017, -mk- |  Svět

WASHINGTON – Výbor pro zahraniční vztahy amerického Senátu podpořil návrh zákona, podle nějž se omezí finanční podpora USA palestinské samosprávě o 300 milionů dolarů ročně. Důvodem je rozšířená praxe palestinských úřadů vyplácet peníze rodinám Palestinců, jejichž příbuzní buď zemřeli při páchání teroristické činnosti, nebo si z téhož důvodu odpykávají trest v izraelských věznicích. Zákon dostal jméno „Taylor Force Act“ podle Taylora Force, amerického občana, který byl při své návštěvě Izraele v březnu 2016 pobodán palestinským teroristou a svým zraněním podlehl. „Až bude tento zákon schválen, zabrání tomu, aby nepotkal další lidi stejný osud: bezúhonný člověk se věnuje nevinně svým bezúhonným aktivitám a je přitom zavražděn člověkem, který byl k tomu podněcován svou vlastní vládou,“ řekl senátor Bob Croker, republikánský předseda výboru, který spolu s dalšími dvěma senátory návrh předkládal.

Návrh zákona, který američtí senátoři v komisi podpořili poměrem hlasů 17:4, nyní musí schválit i celý Senát a také Sněmovna reprezentantů. Překladatelé zákona předpokládají, že k tomu dojde v nebližších několika měsících.

Někteří kritikové tohoto zákona se obávají, že jeho přijetí zhorší ekonomickou a humanitární situaci na Západním břehu, čímž prý hrozí eskalace násilí. Aby získal větší podporu, byl původní návrh zákona pozměněn tak, aby vzal právě tyto případy v úvahu. Je z něj tedy vyňata finanční pomoc síti nemocnic ve východním Jeruzalémě, počítá se se zřízením zvláštního fondu, kde budou peníze na podporu palestinské samosprávy zatím uloženy, a jsou zde vypočteny kroky, které musí palestinská samospráva splnit, aby se finanční pomoc obnovila.