Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Nový dočasný šéf francouzské Národní fronty odstoupil. Kvůli poznámce o Cyklonu B

29. 4. 2017, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Nový a dočasný předseda francouzské strany Národní fronta Jean-Francois Jalkh stanul v čele strany teprve v pondělí 27. dubna, ale vydržel v něm sotva pár dní. Odstoupil poté, co francouzská média odhalila, že v roce 2000 poskytl francouzskému odbornému časopisu rozhovor, v němž zpochybnil použití Cyklonu B v plynových komorách nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů během druhé světové války. „Z technického hlediska není možné používat plyn Cyklon B k masovému vyhlazování,“ řekl prý tehdy a opřel se o francouzsko-britského historika Roberta Faurissona, který patří k popíračům holocaustu. Kauza přitom může stranu velmi poškodit, neboť ne příliš známý Jalkh patří mezi klíčové straníky. Do partaje vstoupil roku 1974 ve svých sedmnácti a dnes má rozhodující vliv na směřování Národní fronty a aktuálně sedí v europarlamentu. Navíc Marine Le Penová si vzala dovolenou z vedení strany proto, že se chce stát prezidentkou Francie. Druhé kolo voleb, kde se utká se svým protikandidátem Emmanuelem Macronem, proběhne 7. května.

Jalkh vedl rozhovor před 17 lety s akademičkou jménem Magali Boumaza a své názory ohledně užití plynu Cyklon B v nacistických plynových komorách opřel o dílo bývalého profesora Roberta Faurissona, revizionisty a popírače holocaustu, který byl kvůli svému článku o Osvětimi roku 1993 soudně stíhán.

Na svá tehdejší slova si dnes Jalkh údajně nevzpomíná a proti nařčení se hodlá bránit u soudu. Magali Boumaza, která rozhovor s Jalkhem tehdy vedla kvůli své dizertační práci o Národní frontě, nicméně tvrdí, že si jeho slova pamatuje a má je nahraná. Dalším dočasným šéfem Národní fronty se tak stane Steeve Briois, starosta severofrancouzského města Hénin-Beaumont.

Když Marine Le Penová přebrala po svém otci vedení strany v roce 2011, chtěla provést její očistu od rasismu a xenofobie. Jean-Marie Le Pen totiž nechvalně proslul právě svými antisemitskými výroky, kdy například prohlásil, že plynové komory byly jen „detail historie“. Média však nyní připomínají, že přeměna se povedla jen navenek.