Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Nová ukrajinská legislativa vzdává hold skupinám, které kolaborovaly s nacisty a vraždily Židy

21. 5. 2015, -jg- |  Svět

KYJEV – Ukrajina má nový zákon, který v zemi zakazuje jakékoliv sovětské, komunistické a nacistické symboly. Součástí této legislativy jsou i zákazy místních jmen a názvů, které připomínají ukrajinskou komunistickou minulost, takže města jako Dnipropetrovsk nebo Kirovograd by se měla dočkat brzkého přejmenování, stejně tak jako tisíce názvů ulic. Zároveň další zákon oceňuje nacionalistické skupiny, které za druhé světové války kolaborovaly s nacisty a podílely se na vyhlazování ukrajinských Židů a protižidovských pogromech. Oba zákony podepsal v průběhu minulých dvou měsíců ukrajinský prezident Petro Porošenko. Zákon kritizovalo v otevřeném dopise 40 akademiků ze západních univerzit i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Dubnový zákon předepisuje poctu ukrajinským nacionalistickým skupinám, jakými byly například Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) nebo Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), které se v období druhé světové války na Ukrajině spojili s nacisty.

Čtyřicet akademiků ze západních univerzit v otevřeném dopise prezidentu Porošenkovi i ukrajinským zákonodárcům přijetí tohoto kontroverzního zákona kritizovalo. „Nejen, že je zločinné zákonem legitimizovat organizaci (UPA), která se podílela na vyvražďování desítek tisíc Poláků v nejohavnějším aktu etnického čištění v historii Ukrajiny,“ stojí v dopise, „ale stejně tak pokládáme za nepřípustné i vyjmout z kritiky OUN, jedno z nejextrémnějších politických uskupení na západní Ukrajině v době mezi válkami, které na začátku sovětské invaze na Ukrajinu roku 1941 kolaborovalo s nacistickým Německem. Organizace se rovněž podílely na protižidovských pogromech na Ukrajině a v případě Melnykovy frakce zůstali spojenci okupantů po celou dobu války,“ napsali historikové.

Zákon rovněž kritizovala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a také Muzeum památníku holocaustu ve Spojených státech amerických. „S tím, jak Ukrajina kráčí na nelehké cestě k demokracii, naléháme na její národní vládu, aby se zdržela jakýchkoliv opatření, která by cenzorovala diskuzi nebo politizovala studium historie,“ vydala americká organizace ve svém prohlášení.