Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Nová rezoluce UNESCO označuje hrobku patriarchů v Hebronu za „palestinskou památku v ohrožení“

9. 7. 2017, -mk- |  Svět

KRAKOV – Na svém zasedání v polském Krakově odhlasovalo UNESCO v pořadí už druhou protiizraelskou rezoluci. Po úterní (4.7.) rezoluci odsuzující chování Izraele na jeruzalémském Starém Městě zde v pátek členské země schválily rezoluci, která implicitně odmítá historické vazby židovského národa na posvátné místo v Hebronu, hrobku, kde jsou pochováni bibličtí praotcové Abrahám, Izák a Jákob a jejich ženy Sára, Rebeka a Lea. V tajném hlasování se pro rezoluci vyslovilo dvanáct zemí, šest zemí se zdrželo hlasování a tři byly proti. Izraelský premiér označil hlasování UNESCO za „nepříčetné“ a rozhodl se reagovat tím, že částku ve výši jednoho milionu amerických dolarů z členských příspěvků UNESCO přesměruje Izrael k jiným účelům. Z peněz má vzniknout „Muzeum židovského národního dědictví v Kirjat Arba a v Hebronu“, které má celému světu ukázat tisícileté historické vazby Židů k Hebronu.

Hlasování o historických památkách bývá v UNESCO veřejné, tentokrát však tři země – Polsko, Chorvatsko a Jamajka – požádaly o volbu tajnou v naději, že některé umírněné muslimské země budou moci rezoluci zablokovat beze strachu z toho, že za to budou ostře kritizovány. Tajná volba však neprobíhala za plentou a hlasování nedopadlo pro Izrael dobře.

Letošní komise UNESCO pro světové dědictví sestává z jednadvaceti zemí, z nichž pět nemá s Izraelem vůbec žádné diplomatické styky a řada dalších pravidelně podporuje propalestinské rezoluce. V komisi zasedá Angola, Ázerbajdžán, Burkina Faso, Filipíny, Finsko, Chorvatsko, Indonésie, Jamajka, Jižní Korea, Kazachstán, Kuba, Kuvajt, Libanon, Peru, Polsko, Portugalsko, Tunisko, Turecko, Tanzánie, Vietnam a Zimbabwe.

Staré město v Hebronu i s jeho hrobkou patriarchů je nyní třetím místem, které je na seznamu světového dědictví v ohrožení a u něhož je uvedeno, že se nachází ve „státu Palestina“. Dalšími dvěma jsou Betlém a „kulturní krajina jižního Jeruzaléma“.

Podle Izraele tato nejnovější rezoluce, která hovoří o Hebronu jako o „muslimském městě“, popírá tisíce let starou vazbu Židů k místu. Mluvčí ministerstva zahraničí Imanuel Nachšon řekl, že UNESCO šíří „falešné zprávy“ a „přepisuje židovskou historii i dějiny celého regionu“.

Ostrá reakce přišla také od premiéra Izraele Benjamina Netanjahua. „Tentokrát UNESCO rozhodlo, že jeskyně patriarchů v Hebronu je palestinským dědictvím, tedy že to není židovská památka, a že je v ohrožení. Takže není židovská? Kdo je tam pohřben? Abraham, Izák a Jákov, Sára, Rebeka a Lea – naši praotcové a pramáti. A místo že je v ohrožení? Jen tam, kde je přítomný Izrael, jako třeba v Hebronu, je zajištěna svoboda náboženského uctívání pro všechny. Jinde na Blízkém východě jsou ničeny mešity, kostely a synagogy,“ připomněl Netanjahu.

Na totéž upozornil také izraelský prezident Reuven Rivlin, když na Twitteru napsal: „UNESCO jako by mínilo šířit protižidovské lži, a přitom dál mlčí, když jsou památky v regionu ničeny brutálními extremisty.“

Palestinský vyslanec Elias Sanbar poděkoval OSN za schválení návrhu. Ve svém prohlášení připomněl, že Palestina jako členský stát UNESCO může požádat o připojení jakékoli památky na svém území k seznamu světového dědictví v ohrožení. „Sdílíme tradici pluralismu, která trvá už dlouhá staletí a která volá po empatii a solidaritě. Co se stalo na této svaté zemi, je odkazem pro nás všechny, ať jsme Židé, muslimové, křesťané či agnostikové,“ prohlásil.

Jenže jádro palestinského návrhu se ve skutečnosti soustředilo na islámskou historii staré části Hebronu, arabsky nazývaného Al-Khalil od vlády Mamlúků až po konec osmanské říše. Izraeli jde především o hrobku patriarchů, stavbu z doby Herodovy, kde se dnes nachází jak židovská modlitebna, tak Ibrahimiho mešita. Jedná se o čtvrté nejsvětější místo islámu a druhé nejposvátnější místo judaismu.