Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Nizozemští neonacisté mají zelenou protestovat před izraelským velvyslanectvím v Haagu proti „sionistické lobby“

8. 9. 2019, -jg- |  Svět

HAAG – Před izraelskou ambasádou v nizozemském Haagu se v sobotu 28. září chystá demonstrace neonacistické skupiny. Ačkoliv sama ambasáda, holandská židovská komunita a někteří politici proti jejímu povolení protestovali, radnice tvrdí, že nemá žádnou legální možnost, jak protest zrušit. Mluvčí starosty Pauline Krikkeová sdělila pro AD, že neexistuje „žádný právní podklad“ pro zákaz akce. Podle reportéra JTA však právě město Haag, sídlo nizozemského parlamentu i královského paláce, patří k nejpřísnějším místům v zemi, co se udržování veřejného pořádku týče. Například v roce 2014 město nařídilo židovskému obyvateli odstranit suku, stánek, který Židé staví o svátku Sukot, z prostoru před jeho vstupními dveřmi.

Skupina Racial Volunteer Force organizující demonstraci ji na svém Facebooku popisuje jako protest „proti pokoutným jednáním sionistické lobby“, včetně protimuslimského poslance Geerta Wilderse, jehož nazývají „sionistickým prasetem“. Adolfa Hitlera zas nazývá svým „führerem“.

„Jsme zemí, která je liberální a pro svobodu projevu, ale neonacisté nemohou být tolerováni,“ řekl izraelský velvyslanec v Nizozemsku Naor Gilon. „Tohle je tragické pro Nizozemí i pro Evropu,“ dodal.

Holandské centrum pro informování a dokumentaci o Izraeli rovněž protestovalo rozhodnutí demonstraci povolit. Vznikla i online petice, kterou k tomuto dni podpořilo svým podpisem na 2300 lidí.