Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Nizozemská policie vyšetřuje prodej mýdla údajně vyrobeného z pozůstatků obětí holocaustu

9. 3. 2015, -jg- |  Svět

HAAG – Na internetové aukci se holandský prodejce pokoušel prodat mýdlo, o němž uváděl, že bylo vyrobené za doby holocaustu z tuku židovských obětí z vyhlazovacích táborů. Požadoval za ně 199 euro. Zprávu o tom přinesla minulý týden nizozemská média. Podle nich už nyní policie incident vyšetřuje a mýdlo bylo odevzdáno na expertizu. Nizozemský prodejce nabízel ještě další předměty, které prý nalezl v místě bývalého koncentračního tábora Westebork v severovýchodním Holandsku a které měli patřit vězněným Židům. Jednalo se o zubní protézy, kartáčky a brýle. Westbork byl shromaždištěm, odkud putovali nizozemští Židé do vyhlazovacích táborů na východ.

„Jde o strašný kriminální a protizákonný akt,“ vyjádřil se k případu historik Arthur Haraf. „Cokoliv je nalezeno v okolí koncentračního tábora a souvisí nějak s druhou světovou válkou, se automaticky stává majetkem muzea památníku holocaustu ve Westborku,“ dodal. Podle vlastních slov se mu podařilo i zabránit, aby se prodejce v budoucnosti účastnil prodejních aukcí s historickými militarii. „Nakonec to ještě dopadne tak, že tyto hrůzné předměty budou využívat neonacisté,“ podotknul.

Představitelé nizozemské židovské komunity nad celým incidentem vyjádřili smutek i znechucení. Podle některých historiků se má za to, že nacističtí vědci prováděli za druhé světové války experimenty s výrobou mýdla z tuku lidských obětí, avšak byli zastaveni šéfem jednotek SS Heinrichem Himmlerem, který 20. listopadu 1942 vydal rozkaz vyšetření takových pokusů. Jiní badatelé výrobu takového mýdla nacisty považují zcela za mýtus.