Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Nikdy nezapomeneme“: Od New Yorku po Jeruzalém, Židé plánují pochody za syrské Aleppo

15. 12. 2016, -jg- |  Svět

TEL AVIV – Židé v Izraeli, Spojených státech, nebo také ve Velké Británii se chystají do ulic, aby vyjádřili svou frustraci i solidaritu s civilními oběťmi třetího největšího syrského města Aleppa, které se v těchto dnech stalo synonymem smrti a zmaru. V Jeruzalémě je demonstrace svolána na pátek 16. prosince ráno a organizuje ji skupina místních obyvatelek. Organizátorka Roni Slonimová řekla, že jejím smyslem je projevit solidaritu se Syřany a také zvýšit povědomí o událostech na území severního souseda mezi izraelskou veřejností a vládou. „Má to být tichá demonstrace, kde chceme občanům poskytnout možnost, aby vyjádřili své názory na to, jak můžeme pomoci syrským civilistům,“ řekla. Na stejnou dobu je plánován i protest na severu země u syrských hranic. Místní aktivisté se chtějí k syrské hranici na Golanech přiblížit s transparenty jako: „Svět opět mlčí“, nebo „Zastavte holocaust syrských dětí“.

V Londýně naplánovala na čtvrteční večer Unie židovských studentů protest s názvem „Zachraňte Aleppo“ a Americký židovský výbor ve čtvrtek apeloval na mezinárodní společenství k záchraně obleženého města. Nadace americko-izraelského podnikatele Motiho Kahany Amaliah, která pomáhá zraněným syřanům v izraelských nemocnicích, zorganizovala protesty dva: Na první den Chanuky (večer 24.12.) v Tel Avivu a na poslední den židovského svátku (31.12.) v New Yorku.

V americkém New Yorku má Moti Kahana v plánu pozvat na demonstraci na poslední den Chanuky nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, aby zapálil svíčku, a apelovat na něj, aby pomohl ukončit krveprolití v Sýrii. „Říkávali jsme, že nikdy nezapomeneme, na nás, ani na ostatní. Pokud se sjednotíme, může nás být slyšet. Tahle válka musí skončit. Věřím, že se může stát chanukový zázrak,“ řekl Kahana.

Další demonstrace je ohlášena v Tel Avivu na neděli 18. prosince po 18. hodině. Podle informací na facebookové stránce, kde byla svolána organizací Tag Meir, hodlá „lidský řetězec” na ulici Ha-Jarkon, právě mezi americkou a ruskou ambasádou, utvořit přibližně 1300 lidí.