Dnes je 7. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

New York: tři antisemitské útoky během 24 hodin

26. 12. 2019, rjw |  Svět

NEW YORK – Počátek tohoto týdne přinesl v kosmopolitním New Yorku nebývalou frekvenci antisemitských útoků. Ve všech třech případech byli terčem židovsky oblečení muži. Ve dvou případech zaútočila skupina výtržníků, kteří se si svůj cíl vyhlédli a pronásledovali za protižidovských výkřiků. Starosta Bill de Blasio prohlásil, že každý čin tohoto druhu je útokem na všechny obyvatele New Yorku. K prvnímu případu došlo v pondělí na Manhattanu (Murray Hill). Bylo krátce před polednem, když se muž s jarmulkou na hlavě (65 let) díval do mobilního telefonu. Najednou uslyšel nedaleko výkřik „F**k you, Jew!“. Když se rozhlédl, co se děje, dostal ránu do tváře. Po pádu na zem jej pachatel ještě několikrát kopl. Podezřelým je 28letý Steve Jorge z Miami, kterého ještě ten den zadržela policie. Oznámila to CNN s odvoláním na mluvčího newyorské policie.

Druhý případ se odehrál v úterý kolem druhé hodiny ráno, když v oblasti Crown Heights v Brooklynu zaútočila na staršího muže skupina mladistvých, server The Yeshiva World (YW) uvedl, že šlo o černochy. Vykřikovali antisemitské nadávky a pronásledovali ho po ulici. Když vytáhl mobilní telefon, aby si útok zaznamenal, hodil po něm jeden z útočníků láhev sodovky a pokračoval v protižidovských nadávkách. Pak celá skupina utekla.

O několik hodin později došlo v Crown Heights ke třetímu případu: jednoho muže napadla zezadu skupina mužů, dle YW rovněž černé pleti. Jeden z útočníků udeřil muže zezadu do hlavy, zatímco další si vše natáčel na mobilní telefon. Když se napadený ocitl na zemi, skupina utekla.

Vyšetřování – na pachatele je vypsaná odměna

Zatímco v prvním případě byl pachatel zřejmě zadržen, po pachatelích druhého a třetího případu policie pátrá. Nevylučuje přitom, že se může jednat o tutéž skupinu: oba incidenty jsou podobné – napadeným je výrazně židovsky oblečený muž, pohybující se sám ulicí. Útočníci si jej pronásledují zezadu, pak následuje útok, po němž prchají za nejbližší roh. Liga proti pomluvám (Anti-Defamation League – ADL) nabídla 10 000 dolarů za jakoukoli informaci, jež povede k vypátrání pachatelů. „Jsme zděšeni strmě rostoucí frekvencí a agresivitou těchto útoků,“ řekl k tomu místní šéf ADL pro New York a New Jersey, Evan Bernstein. Zmínil tragické události v Jersey City, při nichž po antisemitském útoku zemřeli tři lidé. „Čeho je moc, toho je příliš. Teď je načase, aby se společnost sjednotila a odmítla tuto nenávist a aby se ozvali veřejní představitelé, sami šli příkladem a žádali smysluplné změny, vedoucí k ochraně židovské komunity.“

Newyorský starosta Bill de Blasio vyzval občany, aby se spojili v boji proti antisemitismu: „Tyto opovrženíhodné činy vůči naší židovské komunitě, k nimž došlo během pouhých 24 hodin, jsou útokem na VŠECHNY Newyorčany.“