Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Netanjahův poradce urazil Rivlina, Kerryho i Obamu. Obama vyloučil mír mezi Izraelem a Palestinci do konce svého mandátu

8. 11. 2015, -jg- |  Svět

JERUZALÉM/WASHINGTON – O skandál a roztržku s USA se postaral Netanjahův poradce pro nová média. Ran Baratz na svém Facebooku nazval Obamu v souvislosti s jeho postojem k Íránu „moderním antisemitou”, o Kerrym řekl, že jeho „mentální věk nepřesahuje 12 let”. Navíc urazil i hlavu státu Rivlina, o němž v souvislosti s jeho cestou z České republiky v ekonomické třídě letadla řekl, že je „marginální postavou“. Izraelský premiér se od těchto výroků hned distancoval. Netanjahu a Obama se mají setkat na osobní schůzce ve Washingtonu příští týden. Zástupci USA rovněž ve čtvrtek 5. listopadu oznámili, že prezident Obama provedl „realistické vyhodnocení“, podle něhož se mírové ujednání mezi Izraelci a Palestinci během jeho posledních měsíců ve funkci nepodaří uzavřít.

Poté, co se Baratzovy facebookové komentáře objevily na veřejnosti, premiér Benjamin Netanjahu sdělil, že před jmenováním Rana Baratze do funkce šéfa veřejné diplomacie a nových médií neměl o těchto komentářích ani potuchy. Současně se od těchto výroků okamžitě distancoval. „Jsou naprosto neakceptovatelné a v žádném případě neodrážejí názory moje nebo politiku státu Izrael,“ řekl Netanjahu s tím, že se s Baratzem setká ihned, jakmile se vrátí z Washingtonu, a další kroky oznámí poté. Právě ve Washingtonu se má izraelský premiér sejít s prezidentem USA příští týden na osobní schůzce. Ran Baratz mezitím vyvěsil omluvu všem, které urazil, na svůj Facebook.

Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí Johna Kirbyho byly Baratzovy komentáře znepokojující a urážlivé. „Samozřejmě očekáváme, že vládní úředníci jakékoliv země, natož našeho blízkého spojence, budou mluvit o vysokých představitelích USA pravdivě a s respektem,“ sdělil Kirby s tím, že John Kerry chápe Netanjahuova slova tak, že „ještě zváží jmenování“ Baratze do vládní funkce.

Netanjahu se má s Obamou setkat na schůzce ve Washingtonu příští týden. Lídři zemí mají projednávat jak jadernou dohodu USA s Íránem, tak kroky potřebné k zamezení konfrontace mezi Izraelci a Palestinci v době, kdy dvojstátní uspořádání leží v nedohlednu. Administrativa prezidenta Obamy rovněž ve čtvrtek oznámila, že si prezident myslí, že do konce jeho funkčního období, které se uzavře v lednu 2017, je mírová dohoda mezi Izraelem a Palestinci nereálná.