Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Netanjahu se setkal s premiéry zemí Visegrádské čtyřky, včetně českého Bohuslava Sobotky

20. 7. 2017, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – S předsedy vlád zemí Visegrádské čtyřky, včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky, se ve středu 19. července setkal izraelský předseda vlády Benjamin Netanjahu. Netanjahu Sobotkovi poděkoval jak za vřelý zájem o dění v Izraeli, tak za podporu České republiky židovskému státu na mezinárodních fórech. Zmínil přitom nedávné rozhodnutí českého parlamentu ohledně rezoluce UNESCO o Jeruzalému. Nakonec Sobotka pozval svůj izraelský protějšek při nejbližší vhodné příležitosti na návštěvu Prahy a Netanjahu toto pozvání přijal. Série bilaterálních setkání s premiéry zemí V4 s izraelským předsedou vlády se odehrává v těchto dnech v Budapešti. V úterý se Netanjahu setkal již s maďarským preniérem Viktorem Orbánem, jenž letos setkání V4 hostil, a dále se setká i s premiérkou Polska Beatou Szydlovou a slovenským premiérem Robertem Ficem. Zároveň Netanjahu nabídl, že příští setkání středoevropských zemí s Izraelem by se mohlo konat v Jeruzalémě. Netanjahu rovněž navštívil maďarsko-izraelské ekonomické fórum a židovskou komunitu v synagoze v ulici Dohány.

Na úterním setkání Netanjahua s Orbánem se maďarský předseda vlády nechal slyšet, že Maďarsko spáchalo „hřích“, když za druhé světové války kolaborovalo s nacisty a neochránilo své židovské občany. „Jasně jsem premiérovi řekl, že toto je něco, co se již nikdy nezopakuje, a že maďarská vláda bude v budoucnu ochraňovat všechny svoje občany,“ řekl Orbán. Při debatě o imigraci Orbán podotkl, že jeho země je s Evropskou unií ve výměně názorů: „Nechceme měnit etnický mix místní populace kvůli nějakému umělému, vnějšímu tlaku. Rádi bychom zůstali tak, jak jsme, i když musím uznat, že nejsme dokonalí,“ řekl Orbán, jemuž Netanjahu opět „poděkoval za podporu Izraele na mezinárodních fórech.“

Bez kredibility

Orbánova slova ještě v úterý tvrdě kritizovala maďarská opozice. Orbán podle maďarské historičky holocaustu Judith Molnárové znovu vyjádřil, že Maďarsko bylo vinno jen tím, že kolaborovalo s nacisty. Přitom však bylo podle ní Maďarsko přímo odpovědné za vše, co se Židům na jeho území za holocaustu stalo. „Maďarsko bylo první zemí, která uplatnila protižidovské zákony a to už roku 1928, což znemožnilo Židům studovat na univerzitách. Maďarsko deportovalo Židy a 18 tisíc z nich zabilo už roku 1941, ještě před německou okupací Maďarska! Maďarské úřady tehdy poslaly maďarské Židy, jež nazývaly „cizinci“, aby byli zabiti v tehdy ukrajinském místě s názvem Kamenec Podolsky,“ řekla Molnárová v rádiu. Rovněž v dalších dnech se na Club Radiu, kde vystoupila Molnárová, ozvaly kritické hlasy obviňující Orbána z „doublespeaku“ před Netanjahuem – před izraelským premiérem lituje Židů za holocaustu, ale předtím vzýval Horthyho, Hitlerova pobočníka. „Orbán nemá žádnou kredibilitu,“ řekl v debatě rádia maďarský přeživší.