Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Německý ministr zahraničí na setkání proti antisemitismu mezi muslimy označil Izrael za apartheid

3. 1. 2018, -mk- |  Svět

BERLÍN – Ministr zahraničí Spolkové republiky Německo a současně vicekancléř Sigmar Gabriel je kritizován za své veřejné prohlášení, že Izrael praktikuje politiku apartheidu. Stalo se tak v polovině prosince na setkání pořádaném Kreuzberskou iniciativou proti antisemitismu, která se snaží zachytit zárodky antisemitských nálad ve školách, kde převažují děti migrantů z muslimských zemí. Avšak podle otevřeného dopisu jedné z účastnic, Malky Goldsteinové-Wolfové, ministr namísto tišení protižidovského smýšlení přilil oleje do ohně antisemitské nenávisti, když se těmito slovy vyjádřil o Izraeli. Malka Goldsteinová-Wolfová vyzvala ministra k omluvě za to, že „dodal další argumentační zbraně do ruky mladým, kteří jsou antisemitismem doslova odkojeni“, ministr se však od té doby k věci nevyjádřil.

Otevřený dopis Sigmaru Gabrielovi uveřejnil proizraelský server „Honestly Concerned“ už 21. prosince. Goldsteinová-Wolfová zde oceňuje ministrovu snahu setkat se s muslimskými předáky. „Pokud však využijete této příležitosti k tomu, abyste očernil Izrael a označil ho za apartheidní stát, je to nejen kontraproduktivní, ale je třeba to důrazně odsoudit,“ napsala.

Podle listu Berliner Zeitung ministr Sigmar Gabriel při svém setkání s muslimskými představiteli zmínil, že v minulosti navštívil Hebron a situace na místě mu evokovala jihoafrický apartheid. V podobném smyslu se vyjadřoval tento politik už v té době, tedy v roce 2012, na svém facebookovém profilu.

Na otázku místního židovského týdeníku ministrova kancelář sdělila, že na setkání ministr kladl důraz především na to, že antisemitismus nemá v dnešním Německu co pohledávat.