Dnes je 16. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Německo nevystaví svitky od Mrtvého moře. Odmítlo uznat, že náležejí Izraeli

5. 12. 2017, -mk- |  Svět

FRANKFURT NAD MOHANEM – Frankfurtské muzeum Bible musí zrušit výstavu, kterou plánovalo zahájit na podzim roku 2019. Měly se na ní objevit vzácné svitky od Mrtvého moře, jeden z historicky nejvýznamnějších rukopisných nálezů 20. století z doby kolem přelomu křesťanského letopočtu. Izrael před zapůjčením svitků nedozírné ceny požadoval garanci, že budou svitky opět navráceny Izraelskému muzeu v Jeruzalémě, kde jsou uloženy a zčásti vystaveny pro návštěvníky. Ministerstvo zahraničí spolkové vlády však prý považuje vlastnictví svitků za „nejasné“. Jak Frankfurtské muzeum Bible, tak ministerstvo kultury spolkové země Hesensko, kde měla výstava probíhat, sdělily médiím, že rozhodnutí litují. Německo bylo přitom ještě v roce 2005 první zahraniční zemí, kam se svitky od Mrtvého moře dostaly. Vystaveny byly v berlínském Martin Gropius Bau Museum na expozici věnované čtyřicetiletému výročí diplomatických vztahů mezi Německem a Izraelem.

Svitky od Mrtvého moře byly objeveny v roce 1946 beduínským pastevcem nedaleko Kumránu u Mrtvého moře, v oblasti, která je od roku 1967 pod izraelskou kontrolou. V roce 2010 si jordánský archeologický úřad vyžádal navrácení části svitků, které Izrael údajně ilegálně zabavil z Rockefellerova archeologického muzea po šestidenní válce. Toto muzeum bylo v roce 1966 zestátněno Jordánskem, avšak po roce 1966 je získal Izrael.

Svitky od Mrtvého moře pocházejí z doby mezi 3. stoletím př. n. l. a 1. stoletím n. l. a jsou mezi nimi staré rukopisné verze biblických textů, takzvané apokryfní a pseudepigrafické knihy (tedy texty nepatřící do biblického kánonu) a nejrůznější spisy vzniklé v okruhu esejské sekty, která v uvedené době působila na okraji židovské společnosti a jíž se do určité míry v prvním století n. l. inspirovalo i křesťanství.