Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Největší kanadská protestantská církev uvažuje o bojkotu zboží z izraelských osad

3. 5. 2012, redakce |  Svět

Silná slova na adresu Izraele a jeho „ilegálních osad“ zazněla od oficiálních představitelů Sjednocené církve Kanady, největší protestantské denominace, k níž se hlásí necelých deset procent obyvatel země. Ve zprávě zveřejněné 1.5. vyzývá pracovní skupina, která vycestovala v únoru 2011 do Izraele a na palestinská území, k církevní kampani za bojkot zboží pocházejícího ze Západního břehu či z osad východního Jeruzaléma, neboť prý je takové zboží „vyráběno ilegálně“. Reverend David Giuliano, bývalá hlava církve a jeden ze tří autorů reportu, používá ještě silnější slova. „Kupovat zboží z osad je totéž jako kupovat kradené zboží: jinými slovy, znamená to těžit ze zločinu,“ citovala jej agentura JTA. Giuliano nicméně zdůraznil, že se „nejedná o výzvu k bojkotu Izraele jako takového či veškerého izraelského zboží“.

Zpráva, jíž se církev bude zabývat na valném shromáždění v srpnu, hovoří kriticky o „kruté okupaci“, již Izrael musí zastavit, aby mohl být uzavřen mír. Tato okupace, již „uskutečňuje demokratická země s podporou západních vlád včetně vlády kanadské“, má podle závěrů zprávy „ničivý dopad jak na Palestince, tak na Izraelce“. Autoři zprávy nicméně varují před užíváním termínu „apartheid“, který podle nich „nadělá více škody než užitku“, pokud jde o potenciál úspěchu mírových rozhovorů, neboť právě tímto výrazem prý „končí každý pokus o dialog“, nehledě na to, že pokud se někdo ohání tímto pojmem, „oslabuje tím všechny, kteří v Izraeli usilují o změnu“.
Dokud církev zprávu neprojedná a nepřijme, nevyjadřuje zpráva její oficiální politiku, což je dosud nadějí pro představitele kanadských židovských obcí. Shimon Fogel, ředitel Centra pro Izrael a židovské záležitosti, se domnívá, že Sjednocenou církev zde využívá malá, avšak hlasitá skupinka protiizraelských aktivistů. „Jsem toho názoru, že zpráva je v rozporu s cítěním valné většiny řadových členů církve,“ řekl tento vysoký židovský představitel v rozhovoru pro list National Post.