Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Největší anglofonní saudské noviny otiskly článek Ronalda Laudera na první stránce

19. 5. 2020, -jg- |  Svět

NEW YORK – Největší anglofonní noviny v Saudské Arábii vydaly na první stránce článek prezidenta Světového židovského kongresu Ronalda S. Laudera. Ten v něm pro Arab News napsal o nedávných pokrocích v arabsko-židovských vztazích na Blízkém východě. „Abrahamovým proroctvím je mír. Ježíšovým proroctvím je mír. Proroctvím Muhamadovým je mír. Nejsilnější touhou lidstva je touha po míru,“ napsal Lauder. Jde vůbec o první případ, kdy noviny v Saudské Arábii vydaly článek napsaný židovským lídrem. Komentář s názvem „Tichá revoluce mění Blízký východ“ vyšel v tištěném deníku Arab News v neděli 17. května, během muslimského postního měsíce Ramadán.

„Na Blízkém východě, který zažívá mnoho násilí už po velmi dlouhou dobu, je mír nadosah a mohl by začít, mezi mnoha dalšími věcmi, televizní šou,“ napsal Lauder. Zmiňuje přitom telenovelu vysílanou na Saudy vlastněné stanici MBC, jež zobrazuje židovskou komunitu v dobrém světle. Fiktivní seriál „Um Haroun“ je zasazen do 40. let 20. století a vypráví příběh bahrainské Židovky, která sehrála zásadní roli při rozvoji bahrainského porodnictví. Lauder označil tento televizní seriál za přelomový a novou kapitolu v muslimsko-židovských vztazích.

Podle Lauderových slov není každá konverzace při jeho cestách do muslimských zemí, kde se setkává s vládními představiteli, novináři, studenty, snadná a někdy se narazí i na nepochopení či předsudky. Ale častou referencí v rozhovorech byla právě narážka na seriál, „kde muslimové, Židé a křesťané žili jako sousedé.“ „Je úžasné, že televizní seriál vedl ke konstruktivnímu dialogu a stavění mostů,“ napsal Lauder, který na konci popřál všem muslimům požehnaný Ramadán.