Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Nejdřív nařkl Izrael z jejich překroucení, pak se Abbás se za svá slova o holocaustu omluvil

6. 5. 2018, -jg- |  Svět

RAMALLÁH – Po pozdvižení, které jeho řeč vyvolala, prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás (82) řekl, že se omlouvá, pokud byl židovský lid uražen jeho proslovem, v němž deklaroval, že holocaust byl způsoben působením Židů v bankovním sektoru. „Pokud byli lidé, zejména lidé židovské víry, uraženi mým proslovem před Palestinským národním shromážděním, tak se jim omlouvám. Rád bych všechny ujistil, že to nebylo mým úmyslem, a znovu zdůrazňuji svůj respekt k židovské víře, stejně jako dalším monoteistickým náboženstvím,“ řekl ze svého úřadu v Ramalláhu. Omluva se rovněž objevila na palestinské televizi. Abbás také odsoudil antisemitismus. „Stejně tak odsuzujeme antisemitismus ve všech jeho formách a potvrzujeme náš závazek k dvojstátnímu řešení a soužití v míru a bezpečnosti,“ dodal. Kritizovaná Abbásova slova chyběla v tiskových materiálech v angličtině, neobjevila se v mezinárodním zpravodajství a ještě před omluvou se Palestinská samospráva snažila nařknout Izrael z jejich úmyslného překroucení.

Abbás byl kritizován Izraelem, ale i většinou mezinárodního společenství, včetně Německa, EU a OSN, když v pondělí v Ramalláhu uvedl, že holocaust si Židé způsobili svým vlastním chováním. Kritizovaný obsah slov palestinského prezidenta nebyl obsažen v tiskové zprávě o jeho proslovu před Palestinskou národní radou, která byla médiím poskytnuta v angličtině, a rovněž se neobjevil v mezinárodních zprávách. Až v pondělí večer o této části Abbásovy řeči informoval izraelský internetový deník Times of Israel.

Hlavní palestinský mírový vyjednavač Saíb Irikát se v pátek, ještě před Abbásovou omluvou, snažil dokázat, že Abbásova slova byla Izraelem překroucena. Irikát řekl, že Abbás ve své řeči „nepopíral historické masakry Židů, včetně holocaustu“ a že jeho slova „byla překroucena“. Dodal, že palestinský prezident „stále věří v mír, vyjednávání a ustavení dvou států žijících v míru, bezpečí a dobrých hranicích“ a že Abbás respektuje judaismus, ale oponuje těm, kdo „okupují naši zemi“. Abbásovy poznámky z originálního projevu však byly přeloženy z arabštiny nakonec několika mediálními domy a spustily lavinu kritických reakcí, včetně těch od předních expertů na moderní židovské dějiny.

Lekce z dějin

Během své řeči, kterou Abbás nazval „lekcí z historie“ se kromě popírání holocaustu dotknul i několika konspiračních teorií, které popírají spojitost židovského národa s jeho zemí. „Jejich narativ, že přišli do této země kvůli svému stýskání po Sionu, nebo cokoliv – už nás to nebaví poslouchat. Pravdou je, že toto je kolonialistický podnik, zaměřený na implantování cizího tělesa do regionu,“ řekl například Abbás s tím, že zopakoval to, co pronesl v palestinské televizi i letos v lednu: „ti, kdo chtěli založit židovský stát nebyli Židé“.

Jako důkaz toho, že Židé během holocaustu a po celá staletí před ním nebyli persekvování kvůli tomu, že byli Židé, ale kvůli svému chování, Abbás předestřel skutečnost, že Židé žili i v arabských zemích. „Proč zde nebyl ani jediný incident proti Židům proto, že byli Židé?“ tázal se. „Ani jedinkrát. Myslíte si, že přeháním? Vyzývám vás, abyste našli byť jen jediný případ protižidovského chování za víc jak 1400 let – protože to byli Židé v arabských zemích..,“ tvrdil Abbás.

VIDEO: Řeč M. Abbáse dne 30. dubna 2018 (arabsky, ang. titulky)