Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Ne každý věří, že se holocaust stal.“ Kalifornský ředitel školy chtěl být ohledně šoa politicky neutrální

12. 7. 2019, -jg- |  Svět

BOCA RATON – Ředitel střední školy Spanish River Community v kalifornském Boca Raton, který se snažil být v mailové korespondenci s jedním z rodičů žáků „politicky neutrální ohledně holocaustu“, byl v pondělí 8. července odvolán ze své funkce. Nedávno totiž byly zveřejněny komentáře, které v březnu 2018 napsal v odpovědi na dotaz matky jednoho ze studentů ohledně přístupu školy k výuce o událostech druhé světové války. „Ne všichni věří, že se holocaust stal a vy máte svůj názor. Jenže my jsme veřejná škola a ne všichni naši rodiče jsou stejného myšlení, a tak budou i různě reagovat,“ napsal například. Dodal, že škola nabízí jednodenní kurz o holocaustu pro žáky 10. ročníku, ale je nepovinný, neboť prý někteří rodiče nechtějí, aby se ho jejich děti účastnily. „Holocaust je fakt, historická událost. Ne právo, nebo víra,“ oponovala matka, která si nepřála být v médiích jmenována.

„Nemohu říct, že holocaust je faktickou, historickou událostí, protože jako zaměstnanec školního okrsku nejsem v takové pozici,“ sdělil ředitel William Latson s tím, že škola umožňuje, aby studenti dostali informace o holocaustu a udělali si o tématu vlastní názor. A podobně se podle jeho slov škola staví i k tématu otroctví. Později matka ještě s dalším rodičem navrhli, aby se studenti ve škole seznámili s tématem holocaustu prostřednictvím románu Elieho Wiesela „Noc“, který by byl zařazen na seznam povinné četby žáků. Návrh však nepadl na úrodnou půdu.

I když se mailová korespondence rodiče s ředitelem odehrála více jak před rokem, kritika se na ředitelovu hlavu snesla až minulý pátek, kdy maily obdržel deník Palm Beach Post. Zveřejněné ředitelovy komentáře spustily rozhořčené reakce. „Skutečnost, že někdo, kdo je pověřený vzděláváním dětí, není schopen jednoznačně hovořit o faktech a hororu holocaustu, je velmi znepokojující,“ tweetnul senátor Rick Scott.

Latson minulý týden poslal do Palm Beach Post dopis s omluvou, v němž napsal, že „odpovědi na emailové zprávy jednoho z rodičů z doby před rokem nereflektují můj osobní a profesionální závazek ke vzdělávání všech studentů o hrůzách holocaustu“. „Kromě toho, že byla ředitelova stanoviska urážlivá, nepodporuje je ani místní školní úřad, ani rada školy,“ vydal v pondělí ve svém prohlášení místní úřad ministerstva školství. K tomu ještě dodal, že osnovy o holocaustu jsou založeny „na historickém faktu“. Latson byl odvolán z funkce ředitele a bude mu přiděleno jiné, zatím však nespecifikované pracovní zařazení.