Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Napětí mezi Izraelem a Íránem roste, Golanské výšiny jsou v pohotovosti

10. 5. 2018, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – V úterý 9. května prezident Donald Trump vypověděl jadernou smlouvu s Íránem. Bezprostřední příčinu poskytl izraelský premiér Benjamin Netanjahu, když slavnostně předvedl dokumentaci íránského jaderného projektu. Tu ukořistili letos v lednu agenti Mosadu. „Izrael plně podporuje dnešní odvážné rozhodnutí prezidenta Trumpa odstoupit od nešťastné jaderné smlouvy s teroristickým režimem v Teheránu,“ zareagoval na to premiér Netanjahu. Naprostou podporu rozhodnutí vyjádřil na Twitteru také Khalid bin Salman, saúdský velvyslanec v USA. Američtí politici by ovšem rádi věděli, co bude dál. Trump sice řekl, že je otevřený „plánu B“, nijak blíže jej ale nespecifikoval. Z jeho věty „uvalíme nejvyšší stupeň ekonomických sankcí“ vyplývá, že není právě nakloněn kompromisu.

Ještě důležitější je možná následující Trumpova věta: „Jakýkoli stát, který pomáhá Íránu získat jaderné zbraně se může rovněž ocitnout ze strany USA pod těžkými sankcemi.“ Ostatní země – Německo, Francie a Velká Británie smlouvu ponechaly v platnosti. A není pravděpodobné, že by od ní odstoupily Rusko a Čína.

Již v pondělí Izrael oznámil, že IDF zaznamenala v Sýrii „nezvyklý pohyb íránských vojsk“. Na severu Izraele byly otevřeny protibombové kryty a armáda povolala některé rezervisty. V úterý Sýrie prohlásila, že Izraelské letectvo provedlo nálet na íránskou vojenskou základnu jižně od Damašku. Zničila přitom osm raket, mířících na Izrael, uvedla JTA podle syrských zdrojů. Při útoku bylo zabito celkem 15 lidí, z toho 8 Íránců.

Příprava na odvetu

Izrael zprávu jako obvykle nevyvrátil ani nepotvrdil a ministr dopravy Jisrael Katz k tomu uvedl: „Nikdo pro nás takovou přímou věc neudělá.“ Podle deníku Haaretz tím naznačil spolupráci s USA. Bezpečnostní síly předpokládaly odvetu za nálet na leteckou základnu T4, provedený 9. dubna. Írán z něj obviňuje Izrael (který se k odpovědnosti opět nepřihlásil ani ji neodmítl).

Podle analýzy Nawara Nemeha vzrůstá nebezpečí, že do eskalujícího izraelsko-íránského konfliktu zasáhne Rusko. Íránské základny, které Izrael v rámci preventivně-bezpečnostních opatření zasahuje, mohou být zásadně důležité i pro ruské jednotky podporující syrského prezidenta Asada v boji proti rebelům.