Dnes je 23. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Náměstí v brazilském Riu ponese jméno Šimona Perese

13. 6. 2017, -red- |  Svět

RIO DE JANEIRO – Jméno před časem zesnulého izraelského prezidenta a veterána blízkovýchodní politiky Šimona Perese ponese do budoucna náměstí ve čtvrti Copacabana, kde žije největší židovská komunita v celém šestimilionovém brazilském městě. „Obyvatelé Ria by se Peresem měli inspirovat,“ řekl při ceremonii přejmenování náměstí rijský starosta, evangelík a zapálený stoupenec Izraele Marcello Crivella. Zdůraznil přitom, že Šimon Peres, který setrval v aktivní politice neuvěřitelných šest desetiletí, hájil setrvale po celou svou kariéru stejnou myšlenku a usiloval o mír. V Riu, městě sužovaném dlouhodobě pouličním násilím, tato idea silně rezonuje – ostatně je i důvodem silného odlivu brazilských Židů do Izraele. V roce 2015 udělalo aliju do Izraele 500 Židů z Brazílie, o rok později dokonce o dvě stovky více.

Slavnostního přejmenování náměstí po významném izraelském státníkovi se kromě starosty města Marcella Crivelly účastnili představitelé zdejší židovské komunity a také izraelský honorární konzul Osias Wurman. „Peres byl ikona, byl poslední žijící příslušník generace otců-zakladatelů státu. Třiadevadesát let svého života zasvětil jedinému slovu – mír,“ řekl na ceremonii Wurman a dodal: „Šimon Peres za sebou zanechal odkaz všem milovníkům míru po celém světě. Jeho snem bylo vidět Araby a Židy žijící vedle sebe jako bratranci. Tento sen se mu nepodařilo naplnit, ale je to naším posláním.“

V Brazílii žije dnes početná židovská komunita čítající na 120 tisíc osob. Z toho téměř třetina, mezi 30-40 tisíci, žije právě v Riu. Ve čtvrti Copacabana, kde bude nyní ležet náměstí Šimona Perese, žije asi tři a půl tisíce židovských rodin, napsal server JTA.