Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Nakladatelství atlasů Harper Collins vynechalo Izrael z mapy Blízkého východu

2. 1. 2015, -jg- |  Svět

NEW YORK – Jedno z největších vydavatelství světa, nadnárodní nakladatelství Harper Collins s hlavním sídlem v New Yorku, vydalo světové atlasy, na jejichž blízkovýchodních mapách záměrně nevyznačili Izrael. Atlasy byly totiž určeny zemím Perského zálivu, ale našly se také v anglofonních školách v Jordánsku a Gaze. Nakladatelství se později za svou chybu omluvilo s tím, že tato vydání atlasů stáhne z prodeje a náklad zlikviduje.

Ačkoliv mapa Blízkého východu označovala Gazu a Západní břeh, o státu Izrael v ní nebyla žádná zmínka. Mluvčí nakladatelství se však podle deníku Mail Online za chybu omluvil. „Hluboce litujeme vynechání Izraele z mapy atlasu Harper Collins,“ uvedl ve středu 31. prosince 2014. „Nakladatelství nyní tento atlas stáhne z prodeje ze všech území, kde je k dostání, a zbývající výtisky zničí,“ dodal.

Podle Collins Bartholomew, dceřinného nakladatelství vydavatelského domu Harper Collins, které atlas vydalo, by byla zmínka o Izraeli na mapě Blízkého východu pro jejich obchodní partnery nepřijatelná. Podle kritiků takovéhoto vyjití vstříc klientům je podobná zavádějící mapa účinným prostředkem, jak nějaký stát delegitimizovat a utvrdit veřejnost v tom, že vůči Izraeli existuje v arabském světě nepřátelství, což rozhodně nenapomůže palestinsko-izraelskému mírovému procesu.