Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Na židovský svátek Jom kipur budou kolem švédské synagogy pochodovat neonacisté

14. 9. 2017, -jg- |  Svět

STOCKHOLM – Švédské město Göteborg očekává neonacistický pochod, jehož trasa povede i těsně kolem místní synagogy, a to právě na jeden z největších židovských svátků – Jom kipur, Den smíření, který letos připadne na 30. září. Krajně pravicové Severské hnutí odporu svou akci řádně ohlásilo a policie se rozhodla trasu středem druhého největšího švédského města pozměnit kvůli knižnímu festivalu, který se v tu dobu v Göteborgu koná. Jde o největší literární událost ve Švédsku, na níž se sejde 100 tisíc lidí. Trasa tedy povede kolem synagogy. Představitelé místní židovské komunity, která se běžně nachází pod zvýšenými bezpečnostními opatřeními, se nechali slyšet, že nejsou proti právu na to, aby si krajně pravicové hnutí uspořádalo pochod, ale vadí jim jeho načasování a lokace. Obávají se slovního obtěžování i fyzických výpadů během tohoto v židovském kalendáři důležitého dne. Lidé mající vazby na Severské hnutí odporu stáli za antisemitskými výhrůžkami, které vedly k ukončení činnosti židovského centra ve městě Umea na severovýchodě Švédska.

„Naše ohrožení je vždycky velké, a ještě se zvětší, když pochodují,“ řekl Allan Stutzinsky, předseda židovské obce v Göteborgu pro JTA a dodal, že Židům mohou vyhrožovat i levicoví demonstrující proti pochodu. Švédští Židé čelí antisemitismu jak od nacionalistické krajní pravice, tak od krajní levice, jejíž silná kritika Izraele se často stočí v antisemitismus.

„Skoro všichni členové naší komunity mají co dočinění s holocaustem. Je k vzteku vidět, a možná i slyšet, že nacisté jsou tak blízko synagogy, když jsou všichni uvnitř na jomkipurové bohoslužbě,“ dodal Stutzinsky. Šéf Ligy proti hanobení (ADL) Jonathan Greenblatt napsal švédskému premiérovi Stefanu Lovfenovi dopis, v němž žádá Švédsko, aby zajistilo, že neonacistický pochod nepovede kolem synagogy. Dopis zavěsila na svůj web židovská obec ve Stockholmu.

Podle Stutzinského však plánovaný neonacistický pochod není ve Švédsku jen ojedinělým jevem. „Člověk by si myslel, že druhá světová válka byla dostatečnou vakcinací proti antisemitismu. Ale netrvalo to tak dlouho, a máme to tady zpět. Máme tu stejně antisemitismu jako ve 30. letech,“ řekl.

Dopis ADL švédskému premiérovi Stefanu Lovfenovi ohledně pochodu neonacistů v Göteborgu