Dnes je 24. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Na Slovensku vandalové poškodili už druhý židovský hřbitov. V Rajci vyvrátili přes 20 náhrobků

28. 12. 2019, -jg- |  Svět

RAJEC – Na severu Slovenska vandalové poničili už druhý židovský hřbitov během jednoho týdne. Tentokrát šlo o hřbitov u města Rajec, v okresu Žilina, kde bylo strženo 22 náhrobků, většinou z 19. a počátku 20. století. Předseda židovské obce v Žilině Pavel Frankl udal rozmezí, kdy k incidentu došlo, mezi 4. a 22. prosincem. „Není to v první řadě materiální škoda. Ty kameny se až na dva kusy dají postavit. Jde o morální hledisko – hřbitov je mimo město, na kopci, u cesty, jež vede do hor. Chodí tam málo lidí, nikdo tam nebydlí. Ti lidé tam šli cíleně, aby povalili kameny a udělali zle mrtvým,“ sdělil Frankl. Jen nedávno, dne 16. prosince, přitom padlo za oběť vandalismu přes padesát náhrobků v obci Námestovo na slovensko-polské hranici. Oba incidenty šetří policie.

„Vykonáváme všechny potřebné úkony k objasnění skutku,“ sdělila slovenským médiím mluvčí Krajského ředitelství Policejního sboru v Žilině Nikola Kačkovičová. Frankl připomenul, že na Slovensku žilo před druhou světovou válkou 350 tisíc Židů. „Dnes tu máme 2000 členů v židovských náboženských obcích na Slovensku, plus dva až tři tisíce neregistrovaných. Ale všechny hřbitovy nám zůstaly. Nejsme fyzicky ani finančně schopní se o ně starat,“ zdůraznil Frankl s tím, že hřbitovů je 750. Často se nacházejí za městem, v lese či v horách a v žalostném stavu. „Často ani nevíme, zda jsou poškozené. Toto bylo podruhé během krátkého času. Budeme to prověřovat,“ dodal. Shodou okolností jak hřbitov v Rajci, tak v Náměstovom, patřily podle Frankla mezi přibližně těch 150 hřbitovů, kde se pravidelně kosí tráva a dle potřeby se i opravuje.

„O židovský hřbitov, kde je zhruba 400 náhrobků, se stará 13 dobrovolníků z Rajce,“ sdělil Frankl. Židovská obec v Rajci, která vznikla v 17. století a byla nejstarší v žilinském regionu, už dávno zanikla. Potkal ji stejně jako další obce v malých městech zánik po 2. světové válce a holocaustu. Hřbitov pak připadl Ústřednímu svazu Židovských náboženských obcí.

Přes 20 náhrobků poškozeno na Slovensku / Světový židovský kongres (anglicky)