Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

Na prominentního člena ruské židovské komunity byl spáchán atentát

17. 7. 2015, -jg- |  Svět

MOSKVA – Viceprezident Ruského židovského kongresu a ředitel židovského muzea v Moskvě Sergej Ustinov byl ve čtvrtek vážně zraněn, když jej postřelil útočník do krku. Nyní je dvaašedesátiletý podnikatel hospitalizován v kritickém, ale stabilizovaném stavu. Útočník je postřelil na parkovišti nedaleko budovy Muzea židovské historie v Rusku, které podnikatel v roce 2011 založil. Policie bere ve vyšetřování v úvahu více motivů, podle Ruského židovského kongresu je ještě předčasné hovořit o motivu činu, avšak jeho demonstrativní charakter a blízkost židovského muzea, vedle kterého byl spáchán, naznačuje nacionalistický motiv.

Podle ruských novin Moskevský komsomolec bylo na Ustinova vystřeleno z pistole typu Osa, která se obvykle používá na vystřelení světlic. Je klasifikována jako nesmrtící zbraň a nepoužívá se při atentátech. Ruský židovský kongres později během dne apeloval na ruskémo ministra vnitra Vladimira Kolokoltsova, aby útokům na osoby ruské židovské komunity věnoval patřičnou pozornost.

„Adekvátně kvalifikujte tuto trestnou činnost, pokud se ukáže, že útoky byly spáchány z etnické nenávisti,“ stálo v prohlášení kongresu. Letos v březnu neznámý útočník postřelil lídra opozice Borise Němcova, který se narodil židovské matce a byl pokřtěn v pravoslavném kostele.