Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Na místě střelby v Pittsburghu zanechal letáky Ku-Klux-Klan

13. 12. 2018, -rjw- |  Svět

PITTTSBURGH – U památníčku jedenácti obětí antisemitského masakru v pittsburské synagoze se v neděli 9. prosince objevily letáky organizace „Věrní bílí rytíři KKK“ (Loyal White Knights KKK). Jejich obsahem byly výzvy „opravdovým bílým Američanům“, aby „se probudili a povstali k obraně“. Na některých byly náborové informace, na dalších varování před ilegálními migranty z Mexika, nebezpečnými manipulacemi ze strany Židy ovládaného filmového průmyslu a podobně. „Věrní bílí rytíři“ se označují za „BÍLOU, výlučně křesťanskou organizaci. Žádní černoši, Židi, Mexičani nebo buzíci, Asiati ani satanističtí římskokatolíci. JSME VÝLUČNĚ BÍLÍ UŽ 153 LET!“ (Zvýraznění ponecháno v původní podobě pro zachování literárního vyznění textu. – Pozn. red.)

Organizace vznikla cca roku 2012, aby „obnovila Ameriku jako bílý, křesťanský národ, založený na Božím slově“, odmítá zařazení mezi nenávistné skupiny a označuje se za „nenásilné občanské hnutí, podporující bílé obyvatele“.

Navzdory široce pojaté svobodě slova v USA bude mít tato náborová akce možná soudní dohru. Pittsburské oddělení pro veřejnou bezpečnost na Twitteru oznámilo, že letáky byly roztroušeny po celé oblasti, včetně zmíněného památníku a že místní policie případ vyšetřuje. Zpráva končí ujištěním, že „Pittsburgh je a bude silnější než nenávist.“ A pokud nemá být Pittsburgh nadále spojován s radikálním antisemitismem, je na policii, aby pachatele co nejrychleji našla a dostala před soud.

Masakr v Pittsburghu, k němuž došlo letos 27. října, je nejkrvavějším antisemitským incidentem v dějinách USA. Střelec Robert Gregory Bowers (46) zde během dopolední šabatové bohoslužby s výkřikem „Všichni Židi musí zemřít!“ postřílel 11 členů kongregace „Strom života“; někteří z nich byli přeživší šoa. Šest dalších návštěvníků, včetně čtyř policistů, zranil. Byl zatčen a hrozí mu trest smrti nebo 535 let vězení.