Dnes je 18. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Na místě masového hrobu tisíců Židů v ukrajinském Kovelu postavili ZOO

10. 8. 2016, -jg- |  Svět

KOVEL – Podle informací ukrajinské židovské komunity postavil Kovel, město na severozápadě Ukrajiny, malou zoologickou zahradu na místě masového hrobu, kde bylo za druhé světové války povražděno tisíce Židů. Předseda Ukrajinské židovské rady Eduard Dolinsky napsal v pondělí 8. srpna na svén Facebooku, že ZOO byla během letošního léta postavena za svolení místních úřadů a že neví, zda toto rozhodnutí je dílem zločinnosti, apatie nebo cynismu – anebo všeho zároveň a dodal, že místní židovská komunita léta usilovala o to, aby byl na místě vztyčen památník připomínající oběti ležící v masovém hrobu. „V srpnu 1942 zde byli pozabíjeni poslední pracovníci židovského ghetta. Leží jich zde několik tisíc, v počtu mezi 2500 až 6000, podle různých zdrojů,“ dodal Dolinsky. Architek zastupující město Kovel, Sergej Panasjuk, sdělil deníku Volinska Gazeta, že žádost o pomník je stále posuzována. Událost v Kovelu vyostřila debatu na Ukrajině poté, co v červenci byly v Kyjevě pojmenovány ulice po Stěpanu Banderovi a Romanu Šukevičovi, kteří kolaborovali s nacisty a jsou odpovědní za vraždění Židů a Poláků.

Na Ukrajině, kde se protiruské nálady odrazily i v revoluci a následně došlo roku 2014 k záboru části ukrajinského území Ruskem, si mnoho lidí myslí, že tito zločinci byli hrdinové, protože oponovali sovětskému Rusku.

Podle Dolinského ti, kteří dovolili postavit ZOO na mísě masového hrobu v Kovelu by měli být potrestáni, protože věděli, co dělají. „Nejspíš se jim ale nic nestane,“ dodal Dolinsky s tím, že tato událost nepřitáhne žádnou pozornost, neboť Kyjev právě připravuje ceremonii k 75. výročí masakru v Babím jaru, kyjevské rokli, kde byly povražděny desítky tisíc lidí, především místních Židů. „Do Kyjeva přijedou mezinárodní delegace, ale do Kovelu nepřijede nikdo, takže místní mohou dál ignorovat éru holocaustu,“ řekl Dolinsky.