Dnes je 27. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Na Jom kipur se v Německu u synagogy střílelo. Na místě zůstali dva mrtví

9. 10. 2019, -jg- |  Svět

HALLE – Nejméně dva mrtvé si vyžádal útok před synagogou, který se odehrál ve středu 9. října, na největší židovský svátek Jom kipur, v německém městě Halle. Oznámila to na svém Twitteru německá policie. V pozdějším tweetu pak oznámila, že v souvislosti s útokem zadržela jednu osobu, nedodala však, zda pátrá i po dalších podezřelých. Svědkové řekli německým médiím, že maskovaný muž před synagogou několikrát vystřelil a poté uprchl v autě. Na sociálních sítích se rovněž objevilo video, který útok zachytilo. Střelec měl při útoku na sobě to, co se zdá být vojenskou taktickou výstrojí, včetně přilby. Není však jasné, jakou zbraň k útoku použil. V reakci na středeční útok držela Evropská rada v Bruselu za oběti v Halle minutu ticha, vlakové nádraží v Halle bylo uzavřeno.

První obětí útoku se stala žena, kterou útočník zastřelil v blízkosti místní synagogy. Pak pokračoval asi 600 metrů a u tureckého obchodu s kebabem zastřelil muže. Konrad Roesler, místní svěděk, řekl televizi NTV, že v té době bylo v obchodě asi pět či šest zákazníků a útočník tam hodil granát, který nevybuchl. Místní úřady oznámily, že bylo během incidentu rovněž několik lidí zraněno.

Podle informací německého deníku Bild byl rovněž ruční granát nalezen na židovském hřbitově. Předseda židovské obce v Halle Max Privorotzki oznámil, že se v době útoku v synagoze nacházelo 70 až 80 lidí. Představitelé místní židovské komunity sdělili, že se pachatel pokusil do synagogy dostat, ale bezpečnostní opatření, která jsou na místě zavedena, tomu pomohla zabránit.