Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Na demonstraci proti rasismu obvinil představený novozélandské mešity z útoku v Christchurch Mossad a sionisty

29. 3. 2019, -jg- |  Svět

WELLINGTON – Představený největší novozélandské mešity, která se nachází v Aucklandu, byl kritizován za to, že sdělil, že za střelbu ve dvou mešitách v městě Christchurch, při níž novozélandský bílý supremacista zavraždil 50 lidí, může izraelská tajná služba Mossad a že pachatel Brenton Tarrant byl financován sionisty. Jeho slova odsoudila jak místní židovská komunita, tak některé lidskoprávní skupiny. Ahmed Bhamji se obvinění dopustil na demonstraci proti rasismu v neděli 24. března. Video z akce bylo živě streamováno na Facebook a později se rozšířilo po sociálních sítích. „Zde stojím a říkám, že mám velmi silné podezření, že je za tím nějaká skupina a nemám strach říct, že si myslím, že je to Mossad,“ říká Bhamji na videu. Okolní dav mlčí a je slyšet jen jedna osoba, jak přitakává: „To je pravda. Je za tím Izrael. Správně!“ Dříve během demonstrace sdělil Joe Carolan, aktivista a spoluzakladatel hnutí, které akci pořádalo, že válka mezi Izraelem a Palestinci „dorazila domů“, protože šest z obětí v Christchurch bylo palestinského původu.

Bhamji ve svém proslovu pokračoval: „A nejen oni. Existují byznysy, které jsou s tím spojeny… víte, sionistický byznys, co stojí za ním. A myslím, že když přijde na řadu vyšetřování, vyšetřovatelé se musí podívat tímto směrem. Kde vzal peníze na nákup všech těch zbraní?“ A z davu se znovu ozvalo: „Izrael.“

Video s těmito poznámkami se dostalo na sociální sítě v úterý 26. března, tři dny po demonstraci, a zapříčinilo rozzlobené reakce. „Konspirační teorie jsou nebezpečné lži. V čase zvýšených bezpečnostních opatření zvyšují ohrožení židovské komunity,“ řekla Juliet Mosesová, mluvčí Novozélandské židovské rady. „Konspirační teorie – a zejména názor Židé (ať už skrze židovský stát či nikoliv) jsou zlovolnou silou, která řídí svět, jsou samým jádrem antisemitismu,“ dodala Mosesová pro novozélandský časopis Newshub. „Je škoda, že se jim nepodařilo dostat poselství o antirasismu do praxe tak, že by konfrontovali rasismus ve svém středu,“ komentovala ještě.

Rada pro lidská práva, což je na Novém Zélandu státní lidskoprávní instituce, uvedla: „Předsudky proti židovskému lidu nemají na Novém Zélandu místo. Musíme odsoudit rasismus, nenávist a antisemitismus kdykoliv jej spatříme.“

Organizátor demonstrace a spoluzakladatel organizace Love Aotearova Hate Racism Joe Colan byl později médii dotázán, zda souhlasí s teorií, že za útokem na dvě mešity v Christchurch byl Mossad. Odpověděl, že „absolutně ne“, ale bránil proběhlou demonstraci s tím, že se jednalo jen o jednoho mluvčího z 30.

Některé muslimské osobnosti Nového Zélandu Bhamjiho slova odsoudily. Například právník Umar Abdul Kuddus je označil za „zcela absurdní a nepřijatelné“. Někteří účastníci demonstrace řekli listu Newshub, že byli slovy pronesenými Bhamjim šokováni. Nicméně sám představený aucklandské mešity Masjid E Umar svá nařčení proti Izraeli pro Newshub, když jej zpětně kontaktovali, ještě jednou zopakoval. „Za těmito věcmi stojí Mossad,“ řekl Ahmed Bhamji. „Když mluvím o Mossadu, proč by měli být rozrušeni Židé? Dejte mi odpověď? Udělal jsem prohlášení a stejně tak mnoho dalších lidí učinilo prohlášení,“ dodal.