Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Muž, zatčený s noži u britského parlamentu, se účastnil flotily Mavi Marmara do Gazy

29. 4. 2017, -jg- |  Svět

LONDÝN – Muž, kterého policie ve čtvrtek 27. dubna zadržela s batohem plným nožů u britského parlamentu, se měl podle agentury Reuters účastnit kontroverzní plavby flotily Mavi Marmara, lodi, která se roku 2010 pokusila prolomit izraelskou bezpečnostní blokádu pásma Gazy. Při potyčce vojáků izraelské armády s ozbrojenými aktivisty bylo tehdy zabito devět Turků. Sedmadvacetiletý Brit, později identifikovaný jako Cháled Omar Ali, měl přitom být na palubě. Zároveň se měl účastnit i dalších snah o prolomení námořní blokády Hamásem spravované enklávy, kterou na ni Izraeli uvalil ve snaze znemožnit islamistické teroristické skupině pašování zbraní. Ali se nyní nachází v policejní vazbě kvůli podezření z držení útočné zbraně a z přípravy a podněcování k teroristickému činu. Při incidentu, který se odehrál v blízkosti ministerstva financí i sídla premiérky Theresy Mayové, nebyl nikdo zraněn. V okolí britského parlamentu platí zvýšená bezpečnostní pravidla poté, co dne 22. března vjel na nedalekém Westminsterském mostě útočník Cháled Masúd autem do lidí, čtyři zabil a poté ubodal policistu.

Podezřelého Aliho jeho kolegové, humanitární pracovníci, popsali jako „tichého a mírumilovného člověka, který se vždy usmíval a chtěl pomáhat druhým.“ „Uvidíte akci, mladé lidi, dělající naši věc, neustále. Udělali jsme to v Tottenhamu a uděláme to i v Gaze; posunem to na jiný level. Jedna láska,“ řekl například na nahrávce z paluby lodi Mavi Marmara, o které Reuters informoval. Podle vyšetřovatelů se však nijak nezdá, že by Aliho role na lodi Mavi Marmara nějak souvisela se čtvrtečním možným pokusem o teroristický útok.

Jen pár měsíců po incidentu na lodi Mavi Marmara se Ali pokusil na jiné lodi o dopravu humanitární pomoci z Líbye do Gazy. Po neshodách s kapitánem plavidla řecká loď Strofades IV. nakonec skončila svou plavbu ještě ve Středozemním moři. Dále Ali na nahrávce hovoří o svém dalším plánu na humanitární konvoj do Gazy, který chtěl uskutečnit toho roku v listopadu přes Egypt.

Britská policie v pátek 28. dubna popsala stav ve Velké Británii jako „zvýšený stupeň teroristické aktivity.“ Stalo se tak poté, co byl u parlamentu zatčen Ali a v dalším nesouvisejícím incidentu byla v severním Londýně při protiteroristickém vyšetřování postřelena dvacetiletá žena. Šest lidí bylo přitom zatčeno a mladá žena zůstává hospitalizována v kritickém, ale stabilizovaném stavu.