Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Muslimská blogerka odmítla ocenění od firmy Revlon, protože její tváří je Izraelka Gal Gadotová

22. 1. 2018, -mk- |  Svět

NEW JERSEY – Amani al-Khatahtbehová (26), muslimská blogerka a zakladatelka online magazínu MuslimGirl věnovaného postavení žen v islámu a postavení muslimů v Americe, odmítla cenu udělovanou kosmetickou firmou Revlon určenou „ženám, které se toho roku zasadily o změnu“ (Revlon Changemaker Award). Důvodem je podle jejích vlastních slov to, že tváří této značky je izraelská herečka a modelka Gal Gadotová, která naposledy zazářila jako hlavní hvězda hollywoodského filmu Wonder Woman. Al-Khatahtbehové vadí hereččin izraelský původ a to, že „hájí kroky izraelské armády proti Palestině“, což prý jde proti jejím „morálním zásadám a hodnotám“. Jak napsala známá blogerka na svém twitterovém účtu, „neslučovalo by se s jejím svědomím přijmout ocenění od této značky a oslavit Gal Gadotovou jako tvář značky zrovna ve chvíli, kdy IDF uvěznila šestnáctiletou Ahed Tammimiovou, která je od té doby stále držena ve vazbě“. Sama Khatahtbehová žije v USA a pochází z rodiny jordánsko-palestinských uprchlíků. Jak upozornil časopis Tablet Magazine, v minulosti blogerka šířila konspirační a antisemitské hoaxy, například ten, že Izrael na palestinských územích obchoduje s uloupenými lidskými orgány.

„Nemělo by být zapotřebí to říkat, ale nelze přijímat jako vzory osoby, které podporují útlak žen a dívek v jiných částech světa,“ pokračovalo v úterý (16.1.) zveřejněné vysvětlení Amani Khatahtbehové na jejím Twitteru a Instagramu, kde ji sleduje padesát tisíc fanoušků. „Myslím, že se nacházíme v situaci, kdy musíme trvat na tom, že boj za rovnoprávnost se musí týkat VŠECH žen.“

Stránky MuslimGirl.com založené Amani al-Khatahtbehovou ještě jako sedmnáctiletou středoškolačkou se soustředí na boj s islamofobií a na postavení žen v současném islámu. Jak ale upozornil online časopis Tablet Magazine, v minulosti používala al-Khatahtbehová tuto platformu i pro šíření podobných tmářských očernění, jako je tvrzení, že Izrael se na okupovaných územích věnuje ilegálnímu obchodu s lidskými orgány – tato pověra bývá označována za moderní obdobu středověké antisemitské pověry o trávení studní či o rituální vraždě. Rovněž se zde objevily konspirační teorie o tom, že útok na Dvojčata 11. září byl činem amerických tajných služeb, které tím sledovaly vlastní cíle, a o „loutkových médiích“.