Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Mladík v Antverpách strhával mezuzy a napadal ortodoxní Židy

14. 2. 2018, -mk- |  Svět

ANTVERPY – V belgických Antverpách byl zatčen čtyřiadvacetiletý mladík, patrně muslim, kterého kamery zachytily, jak opakovaně v židovské čtvrti strhává, ničí a odhazuje mezuzy – rituální židovské schrány na zárubních dveří, v nichž je uschován pergamen s verši z Tóry. Tentýž muž byl přitom už před několika měsíci zatčen za to, že umisťoval do synagog výtisky Koránu. V jiném případě napadl na ulici ultraortodoxního židovského muže, srazil mu klobouk a křičel na něj: „To je naše země, Palestina!“ a „My vám ukážeme!“ Naposledy byl dotyčný útočník spatřen při vandalských útocích na mezuzy o šabatu, poté ho zatkla antverpská policie. Poničil takto několik desítek mezuzot.

Na počátku února došlo rovněž v Antverpách k útoku autem, které začalo najíždět do otce a syna, již byli na první pohled podle oblečení identifikovatelní jako chasidští Židé. Policie však nakonec neshledala v tomto incidentu antisemitský motiv a tvrdí, že řídil v opilosti– jakkoli podle Belgické ligy proti antisemitismu se téměř jistě jednalo o útok motivovaný nenávistí vůči Židům. Jde tak o jeden z incidentů, při němž se židovské komunity a evropské bezpečnostní orgány neshodnou v úloze antisemitismu jako motivu útoku. Dalšími místy je Paříž a Amsterdam.

O nejnovějším případu antisemitského útoku přinesl zprávu zdejší židovský měsíčník Joods Aktuel. Ten čerpal informace od místní židovské bezpečnostní služby Šmira, která útočníka zachytila na řadě bezpečnostních kamer.

VIDEO ZACHYCUJÍCÍ PONIČENÍ MEZUZY