Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Tajemník ministra vnitra Nunez: Ve Francii je bojkot Izraele protizákonný

21. 11. 2018, -rjw- |  Svět

PAŘÍŽ – Vyzývání k bojkotu izraelských výrobků naplňuje podle francouzských zákonů podstatu trestného činu. Řekl to tajemník ministerstva vnitra Laurent Nunez. Bojkot vedený protiizraelskými skupinami jako je BDS má totiž jednoznačně charakter diskriminace. „Republika proti nenávisti“ – to je název setkání které u příležitosti celostátního setkání uspořádala Rada zástupců židovských institucí ve Francii (CRIF). Bylo reakcí na vysoký počet antisemitských násilností a dalších incidentů, k nimž v zemi za poslední dobu došlo. Na setkání mezi dalšími osobnostmi politického, intelektuálního a duchovního života vystoupil právě i tajemník ministerstva vnitra Laurent Nunez. Upozornil všechny, že výzvy k bojkotu izraelských výrobků, které se šíří napříč Evropou, jsou podle francouzské legislativy ilegální. Spadají totiž do kategorie výzev jeden z projevů diskriminace.

Jde totiž o „skutek bránící někomu v normálním vykonávání ekonomických aktivit (…) z důvodu příslušnosti či nepříslušnosti, skutečné či domnělé, k etniku, národu, předpokládané rase nebo určitému náboženství.“ Za to hrozí pachateli „až tři roky vězení a pokuta do výše 45 000 eur,“ citoval Nunez trestní zákoník.

Přislíbil, že bude spolu s ministrem vnitra dohlížet na to, aby tato legislativa byla také účinně vymáhána. Tento výklad potvrdil už v listopadu 2015 nejvyšší soud v rozsudku nad čtrnácti účastníky demonstrace svolané hnutím BDS; na širší rovině je to však už s vymahatelností horší.

Ve frankofonních zemích je situace kolem bojkotu izraelských výrobků komplikována jazykově: Řada židovských institucí dosud používá starší označení „izraelské“, v tomtéž smyslu, jak slovo „israelské vyznání“ označovalo ještě za První republiky příslušnost k judaismu. Příklady jsou organizace „Alliance israélite universelle“ nebo škola „École normale israélite orientale“. Hranice mezi radikální kritikou Izraele a antisemitismem je tedy ve Francii poněkud rozmlžená.