Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Merkelová podpořila Netanjahua v jeho současném postoji k mírovým iniciativám

17. 2. 2016, -tm- |  Svět

BERLÍN – Izraelskému premiéru Benjaminu Netanjahuovi se během jednodenní návštěvy Berlína dostalo nečekané podpory od německé kancléřky Angely Merkelové. Ta během tiskové konference uvedla, že se Německo snaží vidět věci realisticky, je si vědomo „teroristické hrozby, jíž musí Izrael čelit“ a nedomnívá se, že je současná doba nakloněna „komplexnímu pokroku“ v mírovém procesu. Aby tuto značně pesimistickou prognózu zmírnila, dodala Merkelová, že Německo „chce prosazovat proces vedoucí k soužití v míru založeném na dvoustátním uspořádání pro dva národy“, nyní je však možné dosáhnout „zlepšení jen v určitých oblastech“. Německo je připraveno poskytnout pomoc konkrétně v ekonomické sféře. Vyplynulo to z tiskové konference, která se konala u oficiální návštěvy německé kancléřky v úterý 16. února v Berlíně.

Netanjahu tento postoj vysoce ocenil a podotkl, že „jde o střízlivý přístup k situaci v regionu“. Připojil ještě, že podobný názor zastává i mnoho vedoucích politiků z celého světa, Baraka Obamu nevyjímaje a že v Izraeli je nyní potřeba hlavně „stabilizovat situaci“ i ekonomiku.

Netanjahu se při příležitosti tiskové konference vyjádřil i k francouzské mírové iniciativě, s níž vyrukoval bývalý ministr zahraničí Laurent Fabius, a označil ji za dost „podivnou“, prosazuje totiž následující: „My zorganizujeme mezinárodní konferenci, ale pokud neuspějete, předem určíme, co bude následovat – uznáme Palestinský stát“. Podle izraelského premiéra tento postoj implikuje dva velmi problematické body, prvním je uznání státu bez předběžného stanovení základní stavebních kamenů jako je kupříkladu vnitřní i vnější bezpečnost. Druhým bodem je skutečnost, že takto nastavené podmínky predikují jasný neúspěch konference, neboť „pokud je Palestincům známo, že jejich požadavek bude a priori splněn, nebudou se snažit nic udělat. Je jen jedna cesta, jak pokročit v mírové iniciativě – přímé rozhovory mezi oběma stranami bez předběžných podmínek.“ Během Netanjahuovy návštěvy Berlína se v Jeruzalémě setkal francouzský velvyslanec Patrick Maisonnave s izraelským náměstkem ministra zahraničních věcí Alonem Ušpizem, aby mu detaily mírové iniciativy představil.

Netanjahu také zmínil vztahy mezi Izraelem a EU a podotkl, že ve své poslední konverzaci se šéfkou zahraniční politiky Federicou Mogheriniovou poukázal na skutečnost, že Izrael „není kořenem problému na Blízkém východě, ale součástí jeho řešení“. „Kdyby tu Izrael nebyl, celá západní část Blízkého východu by byla zaplavena vojenskými složkami radikálního Islámu a další milióny by proudily do Evropy. Izrael je ochranným štítem západní civilizace.“

Netanjahu ještě požádal Merkelovou o pomoc při získání těl zabitých vojáků Orona Šaula a Hadara Goldina z rukou Hamásu. Před odletem do Izraele pak společně s německou kancléřkou a se svou manželkou Sarou navštívil nově instalovanou výstavu artefaktů z izraelského památníku holocaustu Jad vašem v Německém historickém muzeu.